Last video "Titanic-WSL"

Vrak Titaniku

Vrak Titaniku- Závěr

26. srpna 2012 v 21:59 | Patrik Martiník

I po 100 letech vrak skrývá mnoho duší. Stále skrývá odhalení, z vraku mohly být vyneseny předměty a části lodi. Od té doby, co expedice jezdí k vraku tak přinášejí něco nového.
Tým Američanů a Francouzů, jezdící k vraku, prokázali, že vrak Titaniku nemůže být vyzvednut. Někdo není rád, někdo zase ano. Loď plná pýchy, již 100 let odpočívá dole v hlubinách rozlomena na dvě části. Krása zanikla, o vše se postarala rez, přepážky se zbortily, po interiérech ani stopy. Ale osud je ve vraku stále.. A pravděpodobně ještě dlouho bude..

Vrak Titaniku: Vytažení předmětů

25. srpna 2012 v 23:04 | Patrik Martiník

Po druhé výpravě k Titaniku Rob Ballard řekl, že už nemá smysl se vrátit na palubu Titaniku. Měl hodně možností, které nevyužil. Nevyzvedl žádný předmět, na loď se jen díval. Byl věděc a výzkumník, nic jiného. Ale v roce 1987 připlula na místo vraku loď Nadir a miniponorka Nautile, obdoba Alvina a s robotem Alvinem. Francouzi ale nebyli setimentální. Vylovili více než 900 předmětů, dokonce i jeden sejf. Svět se na ně díval jako na vykradače hrobů. Kritizovali je i dosud žijící pasažéři Titaniku, v roce 1987 jich bylo asi 25. Všichni se shodli, že by měl mít Titanic klid. Jedna s přeživších, Eva Hart, které bylo v roce 1912 sotva pár měsíců, řekla: "To není zachraňování. To je pirátství. Je tam 1496 lidí.. A jeden z nich je můj otec. Vrak je nakonec považován za památku..

Vrak Titaniku- Další sestupy

23. srpna 2012 v 23:21 | Patrik Martink

12.července 1986 se dr. Ballard a jeho tým ponořili opět k vraku Titaniku. Měli loď Atlantis 2 a robota Jasona Jr. V přední části Alvinu byla titanová kabina ve tvaru koule o poloměru 2 m, pro tři členy posádky, měli tam baterie, televize, kamery, foťáky atd. U přídě Alvinu byla mechanická ruka. Robot měl 125 kilo a byl spojen 70 m kabelem, takže měl vlastní pohon, světla, videokameru atd.
13.července Ballard a spolupracovníci nastoupili do robota, a sestup mohl začít. Čtyři závaží v trupu táhly ponorku dolů. Když se dostali na dno, tak se dvě závaží odtrhlo. Doktor Ballard se mohl minule kochat přídí Titaniku jen 2 minuty, pak došla baterie.
Další den, 14.července, se Ballard opět dostal na palubu Titaniku. Až teď bylo jasné, že příď je hodně zabořena do písku a bahna. Kotva byla si jen dva metry od dnem. Rez vytvářena krápníky. Bakterie rozleptávaly povrch lodi, oxidovaly a produkovaly. Bylo jasné, že Titanic nebude zvednut na hladinu. Rozpadl by se .
Alvin byl na palubě vraku a byl to smutný pohled. Místo prken pokrývali vrak měkkýši, , které dřevo zničili. Stropy, obložení, nábytek, dokonce Velké Schodiště- zmizelo. 2 hodiny a 50 minut byl Alvin na palubě, kamery běžěly. Pak docházela baterie, takže museli nahoru. Málem to skončilo nehodou. Při nárazu na hladinu Jason jr. vykouzl a v pádu do temných hlubin ho zachraňovaly jen lana.
Robot se celou noc opravoval. Alvin byl na palubě Titaniku, Jason Jr. pronikl do Velkého Schodiště. Skleněná kopule fuč, po alegorických hodinách ani stopy. Naštěstí se zachoval jeden lustr, , který visel doslova na drátcích.
Dr. Ballard se zůčastnil každého výletu do hlubin, zbývající členové posádky se měnili. Při 6. ponoření se Ballard zaměřil na trosky okolo lodi. Poté jeli k zádi. Záď byla zabořena asi 15 m, 5,5 metru kormidla vyčnívalo. Tři šrouby pohltilo bahno a písek. Alvin jel na záďovou nádstavbu a tam díky mechanické ruce dali památku zemřelého Billa Tantuma a všech utonuvších a 15.dubna 1912. O mrtvoly se postaraly ryby a o kosti slaná voda. Poté zmizely i šaty. Někdy byly dochovány boty. Někdy byly viděny boty.. Bylo jasné, že tam byl jeden z mrtvých.
Poslední 11. cesta se uskutečnila 24. července. Dr. Ballard umístil další paketu na příď. Dvanáctidenní expedice skončila.

Vrak Titaniku- Vyzvednutí

20. srpna 2012 v 22:50 | Patrik Martiník

Vrak lodi White Star Line, RMS Titanic, byl ponořen v Atlantickém oceánu 400 mil jižně od Nového Foundlandu, jenže lidé byli čím dál zvědavější a proháněly se zvěsti o tom, že se Titanic vyzvedne. Všechny miliardářské rodiny na Titaniku hned po tragédii chtěly těla svých členů zpět, konzultovali to s firmou Merritt and Chapmen. Ale nebyly peníze, takže se to nepovedlo. Jedna možnost by tu byla: možnost shodit na dno dynamity, jejiž exploze by vynesla těla na hladinu. Nakonec se to nestalo.
Bylo také navrženo zaplnit místnosti vraku pingpongovými míčky, a nebo na vrak dát balonky s héliem, který vrak vynese na hladinu. Nejreálnější projekt vymyslil angličan Dough Wolley, který chtěl připevnit vrak kontejnery a ty se naplní vodíkem elektrolýzou. Bohužel stálo by to 300 milionů dollarů, a to Wolley neměl.
Po variacích na vyzvednutí Titaniku se vrak musel samozřejmě najít. Ti co si mysleli, že to bude snadné, spoléhali hlavně na souřadnice vraku, které jsou 46 min. s.š. a 14 min. z.d.

Vrak Titaniku- Nalezení

17. srpna 2012 v 23:19 | Patrik Martiník

5.července 1985 připlula loď Le Suroit k vyznačenímu prostoru a šli na dno. Doktor Ballard se přidal k týmu 22.července.Více než hodinu loď plula tam a zpět. Kabel "viděl" na dno oceánu.Jakmile něco bylo na blízku, tak magnetické pole bylo prověřeno a poté našli nějaký kus- bylo jasné, že to je kus z největší lodě světa.
Na konci 4. týdne loď prozkoumala 70 procent území a vrak se stále nenašel. Francouzská loď musela 6.srpna expedici ukončit. Jak řekl dr. Ballard: "Teď víme, kde Titanic není."
Americká loď Knorr s Argem a AGNUS připlula do oblasti večer 24.srpna a mohla tam bý jen 12 dní. Odpoledne 24.srpna bylo Argo spuštěno. Ale šest dní nic. Po Titaniku ani stopy. Zhoršovalo se počasí a zbývalo jen 5 dní.
1.září 1985, 1:00 v noci. V monitoru se objevily divné stíny. Byly to trosky. TROSKY TITANIKU! Ještě nikdo neprobudil dr. Ballarda, nechtěli panikařit. Ale jak se objevil lodní kotel, byl dr.Ballard zbuzen. Jak se to dozvěděl, tak vystřelil jako střela. Uviděl válcovitý předmět se třemi otvory. Uviděl kotel Titaniku. Poprvé po 73 letech.
Další den byl ve znamení focení. Pod hladinu byl poslán AGNUS a ten fotil. Překvapení přišlo v podobě toho, že Titanic byl rozlomený. Trup se musel zlomit. Hodně předmětů bylo rozprostřeno metry daleko, vybavení kabin, láhve vína, uhlí, přístroje, zábradlí atd. O 650 m dál se objevila i druhá polovina vraku. Ani záď, ani příď se nepřeklopili, je vzpřímený.
Svět se o nalezení vraku Titaniku rychle dozvěděl. Jak se dr. Ballard vrátil, reportéři již čekali. Musel odpovídat na otázky- některé věděl, některé ne. Ale z doktora Ballarda se stala legenda.

Vrak Titaniku- Potopení

15. srpna 2012 v 22:25 | Patrik Martiník

Jak Robert Ballard našel vrak Titaniku, vyvrátily se a naopak potvrdily spekulace. Titanic na dně je rozpůlený, výbor si myslel, že loď byla neporušena. Ballard došel k závěru, že k vzhledem ke vzdáleností trupu mezi sebou, se Titanic rozlomil na hladině nebo těsně pod ní.
Jak se příď ponořovala do vody víc a víc, na kýl působil tlak, který nevydržel a loď se rozlomila mezi třetím a čtvrtým komínem. Titanic se nerozlomil u expanzních spojů, ale jen v nádstavbách. Obě části padaly dolů v rychlosti asi 50 km/h, jako první dopadla příď, poté záď. Nejlehčím předmětům mohlo trvat se potopit až několik hodin.
Dlouho se vědci ptali, co je existence trhliny, který způsobil ledovec. Léta se věřilo, že led roztrhla loď na pravoboku od 1. do 5. komory a šestá byla jen lehce. Svědci vypovídali, že po nárazu ihned šla ledová voda do lodě- to říkali topiči Frederick Barrett a George Beauchampa. Vědci dokázali, že ledovec musel loď říznout jako konzervu, ale někteří tvrdili, že ledovec loď jen promáčkl.
Jeden z posledních sestupů k první expedici Titaniku byl počat 22. července 1986. Robot Jason prozkoumal podrobně celý vrak, hlavně příď. Od přídě po třetí přepážku je Titanic zabořený do bahna a písku pod čárou ponoru, takže poškození bude navždy skryto v hlubinách. Ale ve směru přídě šlo trochu vidět "poškození". Po prozkoumání se zjistilo, že to není požkozená část. Bylo zajímavé pokřivení vraku. Jedno pokřivení bylo výrazné, pláty se vyhnuly ven a zase obracely dovnitř. I přes velké pokřivení obšívky nenasvědčovalo tomu, že tohle požkození se udělalo až na dně. Náraz byl tak prudký, narušil celou strukturu vraku: přiď není v rovině, je ohnuta dolů a více zabořená v písku. Dál, na úrovni můstku, je našlo zborcení plátů, narušení spojů a otvory ve vypadlých nýtech.
Byla naskytnuta možnost, že trhlina přece jen existuje a je v přední části vraku v písku. Je jisté, že ledovec nezpůsobil(jak se věřilo 70 let) dlouhou ránu v boku. Namísto toho se pláty zprohýbaly, a štěrbinami se valila voda.

Vrak Titaniku- Informace

10. srpna 2012 v 23:35 | Patrik Martiník

První pokus o nalezení vraku Titaniku se pokusil texaský miliardář Jack Grimm. On nehledal jen Titanic- měl na starost třeba hledání díry na severním pólu, příšery v jezeře Loch Ness, Noemovu archu v Turecku, nebo snežného muže v Tibetu. Každopádně, najal si dva oceánografy, koupil si loď H. J. W. Fay, a 14.července 1980 se vydal k hledání.
Expedice měla cíl- prozkoumat oceán v místě, kde se Titanic potopil. Měl sonar jménem Sea Marc, která byla vpuštěna na dno a tahal loď. Sea Marc vysílala signál až jeden a půl míle daleko.
Jack Grimm se však vraku Titaniku nedočkal. Zkoušel to i v roce 1980, 1981 a 1983- ani jednou to nebylo úspěšné. Příčina neúspěchu? Grimmův amatérismus a tvrdohlavost. Měl špatné počasí, nevěděl, kde se Titanic nachází a neměl moc času. Vracel se na místa, kde Titanic nebyl.
Třináct let se připravoval Robert Ballard na to, aby nalezl vrak Titaniku. Vynikající geolog uměl příběh Titaniku nazpaměť, měl velké znalosti, které pod hladinou moře použil.
Klíčem celé akce byly přístroje, které musely fungovat. V polovině 70. let existovala ponorka Alvin, která mohla s pasažéry vstoupit do hlubin asi 2000 metrů, i se zařízením AGNUS(Acoustically Navigated Geological Underwater Survey), která byla tvořena i trubkovou konstrukcí. Loď táhne AGNUS ve vodě a kamery pořizovaly záběry ze dna. Alvin v té době neuměl vystoupat do dna tam, kde je Titanic. Ballard navrhl vojenskému námořnictvu, aby financoval na nové přístroje: ponorka Argo a robota Jasona. Argo byl podobný svému předchůdci AGNUS.Argo táhla loď na kabelu a robot Jason byl připraven na spuštění pro detailnější prozkoumávání lodi. Měl mít vlastní pohonný systém a měl světlo, 2 kamery, a 2 chapadla. V létě roku 1985 bylo Argo v laboratořích Woodsholeského institutu dokončen. Posádka musela s Argem absolovat třítýdenní zkoušky. Zkouška? Vrak Titaniku.
Bohužel Ballard měl na prozkoumání oblast vraku jen3 týdny. Věděl, že to nestihne, tak se obrátil na IFREMER(Francouzskýnárodní oceánografický institut). Ti souhlasili a byla dohodnuta operace ve dvou fázích: v první bude jejich výzkumná loď Le Suroit pod vedením Jeana-Louise Michela a ve druhé loď Knorr, která obepluje všechny objekty- bylo jasné, že jeden z nich je vrak Titaniku. Vše bude dokumentováno.
V posledních minutách zbývajících do expedice dr. Ballard a Michel strávili 100 hodin nad určeném místě. Shromáždili informace o Titaniku a do toho zatáhl pozici Titaniku, kterou řekl čtvrtý důstojník Boxhall. První a druhá expedice měli trvat 5 týdnů.
 
 

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ