Last video "Titanic-WSL"

Slavní cestující na Titaniku

Slavní cestující na Titaniku- Ralph Gilles

16. října 2013 v 16:55 | Patrik Martiník

Pan Ralph GIlles se narodil 9.9. 1887 v 85 Queen Street v Newton Abbot jako syn pana Johna Willama Gillese a paní Lousie Gillesové. Abychom doplnili strom rodiny GIllesových, Ralph měl dva bratry a dvě sestry: Harriet, Lewis, Hilda a Pauline.
Otec měl soukromý obchod, který se poté přestěhoval na rodné místo Ralpha. Jenže poté, v roce 1905 se rodina odstěhovala do Exteru a otec se musel soukromého obchodu vzdát. Ralph ale za pár měsíců rodinu opustil a šel hledat štěstí do dalších koutů Velké Británie.
GIlles našel štěstí a práci a domov v hlavním městě- Londýně. Tam žil v ulici "Gunterstone" 10.
A vydělal si také na Titanic. Za 13 liber a nějaké ty drobné si Ralph našetřil na palubní lístek č. 248726. Nikdo ale neví, proč se Gilles na Titanic nalodil. Chtěl za mořem něco podniknout? Pracovat? Najít si rodinu?
Jenže, do USA se Ralph Gilles neukázal. Potopil se i s Titanikem a jeho tělo bylo vyzvednuto lodí Mackay- Bennett a bylo označkováno číslem 297. Poté bylo pohřbeno na hřibitově v Halifaxu, dne 8. května 1912.

Slavní cestující na Titaniku- Dr. Washington Dodge

22. srpna 2013 v 17:43 | Patrik Martiník

Doktor Washington Dodge se narodil jednoho pátečního dne, třetího června 1859 v Kalifornii jako syn M.T. Dodgeho a Elizy Rodgersové.
Zápis dětství Washingtona není zaznamenáno, ale co je jasně zaznamenáno je to, že pan Dodge byl ženatý s Ruth Vidaverovou a měl jedno dítě z předchozího manželství- syna Henryho.
Zhruba ve 25 letech se stal prominantním bankéřem ve San Franciscu a 10.4.1912 nastoupil Dodge se svou manželkou Ruth a se synem Rodgerem v Southamptonu na palubu Titaniku jako cestující první třídy s palubním lístkem 33638. Ten patřil do kabiny na palubě A, A-34.

Vchod při Velkém Schodišti na vchod do kajut A-31- A-35, mezi nimi také kajuta A-34, ve kterém byl pan Dodge s manželkou a synem.(Foto: Titanic Walktrought)

Při katastrofě Titaniku byl Washington Dodge zachráněn záchranným člunem č. 13, stejně tak jako manželka Ruth a syn Dodge. Přežil Titanic, ale v roce 1919 se zhroutil a v pondělí 30.června 1919 Dodge spáchal sebevraždu. Jeho syn zemřel v srpnu 1967.

Slavní cestující Titaniku- Emma Sägesserová

2. srpna 2013 v 23:26 | Patrik Martiník
(Foto: Encyclopedia Titanica)

Emma Sägesserová se narodila 16. srpna 1887 ve švýcarském Aarwangenu. Ve svých jedenácti letech ji umřela matka, která měla ještě dalších šest dětí. Ze svojí sestrou Rosou Emma jezdila do Ženevy, ale v roce 1908 se přestěhovali do francouzského Cannes. Tam zůstala až do roku 1912.
V témže roce si Emmu najmuli jako služku Pauline Aubartové- byla služka milenky Benjamina Guggenheima- miliardáře na palubě Titaniku, na které společně se slečnou Aubartovou a panem Guggenheimem nalodili v Cherbourgu, Emma měla lístek č. 17477.
Jak jsme zmínili, pan Guggenheim se svou milenkou a její služkou nastoupili na Titanic v Cherbourgu. Ještě před naloděním Benjamin Guggenheim řekl služce, ať na svou milou dává pozor a kdyby se něco stalo, tak ať udělá pro svou milenku vše jde udělat.
Po nádherných třech dnech na Titaniku paní Sägesserová šla spát okolo jedenácti hodin večer a měla mořskou nemoc, která ji pomohla k dřívějšímu usnutí.
Ve 23:39 Titanic narazil do ledovce a Emma Sägesserová ucítila náraz, ale i přesto pokračovala v zaslouženém odpočinku, zatímco Pauline Aubartová šla zjistit příčinu nárazu, ale jak se nic nedozvěděla, šla opět spát.
Jenže, pak se všichni dozvěděli, že Titanic se potopí a tak Emma s Pauline a Benjaminem šli na člunovou palubu. Emma Sägesserová a Pauline Aubartová nasedli do člunu č. 9, který nasedl na hladinu v 1:30.
Obě skončili samozřejmě na palubě Carpathie a obě se dostali do New Yorku.
Emma Sägesserová plula do Evropy jiným plavidlem společnosti White Star- Adriatikem do Anglie a z Liverpoolu, kde loď připlula 3.5.1912 a v Liverpoolu se rozloučila s paní Aubartovou a jela do Paříže.
V roce 1917 se opět dostala domů- do švýcarského Saint Gallenu, ve kterém ale nevydržela dlouho a ubytovala se v Zürichu, kde pracovala jako prodavačka v obchodech. V březnu roku 1926 se provdala za Karla Ernsta Arnolda. Emma nikdy neměla děti.
Emma Sägesserová zemřela 24.května 1964 jen měsíc po smrti svého manžela.

Lady Lucy Duff Gordonová "Zachráněna z Titaniku"

13. června 2013 v 17:57 | Patrik Martiník

"Skvělý Titanic si brázdil vody Atlantiku, nebe bylo čistě modré s pár mráčky, lehký studený vítr lemoval paluby a pak... Zima, strach, beznaděj. To vše charakterizuje první plavbu Titaniku. Ten spočívá ve vodách mrazivého Atlantiku..."
Lady Duff Gordonová, 1932.
Narodila se 13.června 1863 v Londýně jako Lucy Christiana Sutherlandová, když byla dcerou Douglase Sutherlanda, inženýra z Toronta. Jednu ze zajímavostí ze svého života poznamenala v autobiografii "Discretions and Indiscretions", přiznala, že i když byla pokřtěna jako Lucy Christiana, lidé ji říkali jen Christiana. Ve svých osmnácti letech se provdala za Jamese Stuarta Wallace a o pár roků později se jim narodila dcera Esmé. Jenže v roce 1888 se rozvedla a neměla peníze, přitom měla svou dceru stále v moci. Aby se z toho "vyhrabala", všimla si svého talentu a založila si krejčovství s dámskými věcmi. A jelikož šaty Lucy byly opravdu parádní, udělala si díru do světa. V roce 1897, kdy jeji "firma" rostla do výšin, otevřela prodejnu také na Hanover Street a i tam to šlo, a nakonec se Lucy dopracovala až na obchodní dům "The Maison Lucile". V roce 1900 se Lucy provdala za aristokrata jménem Cosmo Duff-Gordon. Okolo roku 1910 vznikla prodejna jménem "Lucile Ltd." v New Yorku. No a nebylo toho málo a pobočky se dostávaly i za hranice spojeného království- v roce 1912 v Paříži a o tři roky později také v Chicagu.

Titanic
I Lady Duff Gordonová se dostala na palubu slavného Titaniku, přesněji do kajuty A-20(palubní lístek 11755) a lístek sdílela také se svou sekretářkou Laurou Francatelliovou. Pár dní slavné plavby uběhlo a jakmile Titanic narazil do ledovce, Lady Duff Gordonová, Cosmo Duff-Gordon a Laura Francatelliová se zachránili v záchranném člunu č.1(Důstojník Murdoch povolil vstup také Cosmovi, protože v dohledu nebyly žádné ženy). V noci 15.dubna 1912 Lucy neměla moc drahé věci na sobě, noční košile, kabát, šála a při sobě měla také kabelku s některými šperky. Ale většina cenností šla dolů i s Titanikem, například také perlový náhrdelník za 50 000 dolarů. Dle cestující Irene Harrisové si vzali Gordonovi do člunu také kufry, protože Lucy viděla na Carpathii v jiných šatech, než v jakých nastupovala na člun. Vznikly další roztrže a z dlouholetého přátelství se stala nenávist.

V roce 1920 prodala Lady Duff Gordonová společnost Lucile Ltd. a o dvanáct let později vydala již zmíněnou aurobiografii "Discretions and Indiscretions"
Kvůli rakoviny prsu smíšenou se zápalem plic zemřela Lady Duff Gordonová 21.dubna 1935 v pečovatelském domě v Putney a byla pohřbena vedle svého manžela.

Elisabeth Jane Anne Rotschildová

25. května 2013 v 20:12 | Patrik Martiník

Elisabeth se narodila 10. února 1858 ve Watkins Glenu, při čemž byla pátou dcerou Jamese Williama Barretta jako Elisabeth Barretová. V průběhu života si vzala výrobce oděvů v New Yorku Martina Rothschilda a to v kostele "Holy name"(Svatého jména) 2.6.1895. Manželé byli bezdětní- i proto, že manžel hodně cestoval.
Na první a poslední plavbu Titaniku Elisabeth Rotschildová nastoupila v Cherbourgu s palubním lístkem první třídy(PC 17603).
Při zkáze Titaniku se zachránila- a to v záchranném člunu číslo 6 společně se svým psem Pomeranian(jeden ze tří psů, kteří zkázu Titaniku přežili). Jak připlula Carpathia a Elisabeth chtěla nastoupit, nebylo jí přípustno to, že důstojníci budou mít na své palubě psa. Rotschildová protestovala a tvrdila, že bez psa zůstane v záchranném člunu- nakonec se oba na palubu záchranné lodi podívali.
Paní Rotschildová se se svým manželem ráda každé léto podívala do svého rodného Watkins Glenu. Měla ráda psy(což ukazoval i Pomeranian na Titaniku), ale také děti. Její manžel zemřel při zkáze v noci ze 14. na 15. duben a proto Elisabeth chodila dlouho v černém.
Její bratr Thomas Barrett se stal později římskokatolický kněz a byl aktivní u kostela Svaté Marie ve Watkins Glenu, ale poté se musel této role vzdát- protože Thomas se společně s Elisabeth odstěhoval do East Orange- ale i tam si vybudoval soukromou kapli i s povolením papeže.
Elisabeth byla velmi skromná, ale štědrá- její peníze pomohly rozšířit Mariánský hřbitov ve Watkins Glenu a také přízpěli k udělání nové dlažby okolo hřbitova.

Pomníky na Mariánském hřbitově ve Watkins Glenu

Elisabeth Jane Anne Rotschildová zemřela 29. října 1943 v East Orange a byla pohřbena na místním malém hřbitově.

Slavní cestující na Titaniku- Charlotte Wardle Cardeza

23. března 2013 v 14:51 | Patrik Martiník

(foto Encyclopedia Titanica)


Paní Charlotte Wardle Cardeza se narodila 10.dubna 1854 a o 58 let později načala plavbu na Titaniku se svým synem Thomasem a služkou Annou Ward.
Charlotte Cardezaová měla na palubě hodně věcí- čtyři kufry a tři bedny. Jenže to při potopení Titaniku nechala na palubě. Po srážce s ledovcem nastoupila se svým synem a služkou do záchranného člunu číslo 3.
Charlotte zemřela 1.srpna 1938 ve svých 85 letech na srdeční selhání.

Slavní cestující na Titaniku- Henry Samuel Etches

17. března 2013 v 10:42 | Patrik Martiník

Pan Henry Samuel Etches byl jedním ze stewardů na palubě Titaniku. Ve svých 41 letech měl tu čest být na největší lodi světa, avšak, Henry pracoval i na Olympiku. Dělal svou práci na palubě B, měl na starosti 8 kabin, včetně kajuty Thomase Andrewse.
"Každé ráno, v sedm hodin, jsem šel do jeho kabiny. Chtěl ovoce a čaj." řekl Etches.
Při srážce s ledovcem neměl službu, a poté šel vyhledávat informace do Scotland Road.
Později pomáhal nalodit cestující do záchranných člunů. Chtěl pomoci i Benjaminu Guggenheimovi, ale ten ho odmítl slovy, které už dobře známe, tedy "Potopíme se jako gentlemani."
Etches přežil katastrofu Titaniku, když se nalodil na záchranný člun číslo 5 s důstojníkem Pitmanem.

Slavní cestující na Titaniku- Benjamin Guggenheim

2. března 2013 v 11:42 | Patrik Martiník

Benjamin Guggenheim se narodil ve čtvrtek 26.října 1865 do bohaté rodiny.
Během své kariéry se stal podnikatelem. A v roce 1912 nastoupil na loď jménem Titanic. A to ve francouzském Cherbourgu s milenkou Pauline Aubert a obsluhou panem Victor Giglio.
Po srážce s ledovcem Guggenheim, stejně jako stovky mužů, nalodil na záchranný člun č.9 svou přítelkyni. Pak společně s jeho komorníkem Gigliem čekali na svou smrt. Před smrtí řekl: "Oblékli jsme si nejlepší šaty a potopíme se jako gentlemani."
Benjamin Guggenheim zemřel při zkáze Titaniku dne 15.dubna 1912.

Slováci na Titaniku

27. června 2012 v 17:49 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz)
V oficiálním archívu Titaniku nalezneme seznam utonuvších a přeživších cestujících, v jednom z nich je slovák Michel Navrátil se svými dvěma syny. Rozpadalo se mu manželství a proto unesl své děti a naskočil na Titanic. Michel katastrofu nepřežil, ale oba synové ano. NIkdo ale netušil, od koho ty dvě děti byli. Byly nazváni "Sirotci z Titaniku" a jejich máma je poznala díky fotce v novinách. V roce 1912 čtyřletý Michel zemřel 30. ledna 2001 v 92 letech. Takže patřil mezi poslední přeživší z Titaniku...
Dalším pasažérem(pasažérkou ) je Maria Lovasiková. Ta se narodila v roce 1870 v Hricovském Podhradí. Maria byla krásná a tak si podmanila srdce richtáře, který ji vzal na Titanik. Každopádně, byla ve třetí třídě a patřila mezi prvními obětmi v podpalubí. Chtěla jet do Ameriky, byl to její sen. Díky pozdě poslané sifkartě byla Maria Lovasiková prohlášena za mrtvou až 31. října 1961, tedy skoro 50 let od neštěstí.
Josef Hancko
Josef Hancko si koupil lístek na Titanic a netušil, podobně jako všichni cestující, že se loď potopí. Byl tekovčan a Jozef Pacala začal psát "Kroniku událostí ze života v Tekově". Za několik let později na "novinářem" přišel Cyril Hancko, vnuk Josefa.
Rok 1912. Tehdy třicetiosmy letý Josef Hancko neměl práci, a tak se vydal pracovat do USA. Tam byl jeho švagr. Agent mu zaplatil plavbu robustní stavby společnosti White Star Line- Titanic. Měl být ve třetí třídě. Jenže, do Cherbourgu se sice Hancko dostal, ale byl unavený, neměl povinnou prohlídku u lékaře a tak ho na palubu nepustili. Josef musel k doktorce a poté odplul jinou lodí do Ameriky.
Obyvatelé v Tekově se poté dověděli, že se RMS Titanic při své panenské plavbě potopil. Mysleli si, že je mrtvý. Protože Josef měl lístek do třetí třídy a tam většina pasažérů zahynula. Ale Josef v USA pracoval. "Našel si po dlouhé době práci, ale první výplatu mu ukradli. Tu další si tak tak uhlídal. Pepa byl ale hodně pracovitý. Pár vydělaných dollarů poslal manželce. Jak již jsem psal, v Tekově si mysleli, že je Josef mrtvý. Ale jak přišel list do Tekova, tak manželka Josefa omdlela. Po malé dědině se šířila zpráva, že Josef Hancko se zachránil.
Josef Hancko se vrátil domů až v roce 1915. To už byla první světová válka, takže Josef tam musel jít. "Josef nechtěl jít bojovat a zavřeli ho, protože si mysleli, že přišel z Ameriky jako špion. Ale byl nevinný. Poté dělal tlumočníka velitelovi rakousko-uherských vojáků." řekl Cyril. Josef měl dobrou zásobu: uměl anglicky, německy, maďarsky a srbochorvatsky. "Mrzí mě, že jsem se o to nezajímal více. Ale měl jsem jiné zájmy. Řekl jsem mu, že jsme mohli se odstěhovat do Ameriky. Ale on kvůli manželce nejel."
"Babička o Josefovi moc ráda nemluvila. Ale těšila se z něj. Josef se vlastně jako kdyby po druhé narodil. Říkávalo se, že teď bude hodně dlouho žít. A Josef Hancko zemřel až v 88 letech kvůli chřipce." dodal Cyril.


Češi na palubě Titaniku

25. června 2012 v 19:24 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz)
Důstojník Pitman při sezení v záchranném člunu se podíval na potápějící se Titanic, a jak loď klesla pod hladinu, tak se podíval na kapesní hodinky: 15. dubna 1912, 2:20 ráno. Titanic byl překonám oceánem. Cestující, kteří zůstali na palubě, byly v mrazivé vodě. Prý se zachraňovali i češi. Jací? Čtěte.

Čeští muži na palubě Titaniku: Stevard Rudolf Linhart, černý pasažér jménem Viktor Halva, člen lodní kapely Karel Stanke, strojník Jan Kabát, číšník Josef Kielbasa a cestující druhé třídy Michel Navrátil a 2 synové. Byly opravdu na palubě Titaniku?
Josef Kielbasa stále říkal až do své smrti, že byl na palubě Titaniku jako čišník. Při nárazu do ledovce držel tác piva a nepolil se. Přítel telegrafista Phillip Albert mu pošeptal, že dostal rozkaz SOS a Kielbasa sprintoval nahoru mezi čluny. Pomáhl ženám a dětem nastupovat do záchranných člunů. Tak to řekl Kielbasa. Ale prý cestující nepoznali náraz, s lodí to jen trochu třáslo. Ba co více, radista se nejmenoval Phillip Albert, ale John George Phillips, a navíc, Kielbasa prý neuměl Anglicky. A panika? Ta začla když Titaniku zbývaly poslední minuty života.
Máme tu dalšího českého zástupce na palubě Titaniku. Ale také se to nedá dosvědčit. Viktor Halva chtěl do Ameriky. Lístek do ní měl, ale TItanic ho lákal. Jenže už bylo vyprodáno, přesto se Halva nevzdal. Při nákládání zásob začla panika a Halva toho využil. Poté přemluvil pasažéra v kajutě 903 , aby ho ukryl. Kajutu opustil 14. dubna. Titanic se v té době potápěl. Na člun se Halva nedostal, skočil z paluby, uviděl člun a lidé ho na něj vytáhli.
Alespoň jeden příběh je stoprocentně pravdivý. Na palubě zachraňující Carpathie byl člen posádky jistý Alois Jelitík, rodák z Mohelnice. Pomáhal zachráněným cestujícím Titaniku. Nevlastní dcera nechala v 70. letech v Mohelnickém muzeu kresbu lodě. Na kresbě ale byl Olympic, sesterská loď Titaniku.

Margaret Brownová, "Molly"

16. června 2012 v 20:22 | Patrik Martiník
Margaret Brownová se narodila 18.července 1867, říkalo se ji "Molly", byla dcera Johna Tobina a Johanny Collins. Chodila do školy v Hannibalu a v roce 1901 byla v institutu Carnegie, tam studovala literaturu a jazyk. Po Titaniku se učila v Paříži.
V roce 1886 se seznámila s Jamsem Josephem Brownem a 1. září 1886 se oddali. Svůj život prožívala v Stumptowenu a s manželství měla 2 děti, Lawrence Palmer(1887) a Caterine Ellen(1889).
Před plavbou na Titaniku byla v Egyptě, kde se setkala s Astorovými. Chtěla s nimi cestovat do Ameriky a tak si vybrala RMS Titanic společnosti White Star Line.
26. října 1932 Margaret Brownová "Molly" zemřela. Říkávalo se jí, nepotopitelná Molly Brownová.

Slavní cestujcí Titaniku- Isidor a Ida Strausovi

15. června 2012 v 20:06 | Patrik Martiník

Isidor Straus

Isidor Straus se narodil 6.února 1845 v německém Ottenbergu. Přihlásil se do armády konfederativních států, ale nevzali ho. V roce 1854 se rodina Strausových přesunula do USA.
Chtěli se dostat z Německa domů do USA. A vybrali si Titanic. Ten se ale potopil. Isidor prý nechtěl nastoupit do záchranného člunu, i když dostal možnost. Místo něho poslal služku Ellen Bird. Ida Strausová nechtěla jít bez svého manžela a tak zůstala na palubě, a oba si lehli na lehátko. Od té doby je nikdo neviděl. Isidorovo tělo bylo nalezeno lodí Mackay-Bennett, která tělo převezla do Halifaxu. Byl pohřben v Bronxu.

Ida Strausová

Ida Blun Strausová se nerodila 6.2. 1849(tedy ve stejný den jako Isidor, akorát o 4 roky později) a vyrůstala ve Wormsu v Německu. Isidor a Ida Strausovi se objevili také na lodi America.
Ida měla nastoupit do člunu číslo 8, ale bez manžela se nehla. "Bez tebe nejdu" řekla Straussová. Tělo Strausové se nikdy nenašlo.

Slavní cestující Titaniku- Benjamin Guggenheim

9. června 2012 v 23:59 | Patrik Martiník
Benjamin Guggenheim byl americký obchodník, narodil se 26. řijna 1865 a zemřel na palubě Titaniku 15. dubna 1912.
Na palubu Titaniku vstupoval společně se svou manželkou Leontine Aubart s komorními.
Při nárazu na ledovec Guggenheim spal. Ale komorníci ucítěli vibrace a šli se podívat, co se děje. Guggenheim se také zbudil a také šel zhlédnout situaci.
Manželka Aubartová vstoupila do člunu číslo 9, a Guggenheim ji řekl: "Brzy se uvidíme." Nakonec si uvědomil, že již nestihne další záchranné čluny, které byly fuč a tak šel do kajuty. Guggenheim se proslavil větou na Velkém schodišti: "Pokud mám umřít, tak jako gentleman." Benjamin byl naposled spatřen na lehátku, které si přinesl k Velkému schodišti při brandy a doutnících. Benjamin Guggenheim zemřel, společně s ním i komorník. Po katastrofě nikdy nebyl nalezen.

Slavní cestující Titaniku- John Jacob Astor IV

7. června 2012 v 16:48 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz)

John Jacob Astor se narodil 13. července 1864. Byl nejbohatší pasažér na Titaniku. Vymyslel například brzdu pro kola, ale měl rád také auta. Zkoušel třeba novou turbínu a nechtěl udělení patentu. Napsal román, který se považoval jako science ficiton, a to dokonce první druh. Účastnil se španělsko-americké války a byl při nejdůležitější bitvě tého války na Kubě. Tím pádem si zasloužil hodnost plukovníka.
Při zkáze Titaniku se staral o svou manželku a děti. Poslal je do záchranných člunů a dokonce se Lightollera zeptal, zda li může jít do člunu taky, protože měl těhotnou manželku. Bohužel nemohl do té doby, než budou na člunech všechny děti a ženy. Naposledy ho viděli na přídi, a do půl hodiny byl Titanic pod vodou.
Tělo J.J. Astora bylo vyloveno lodí Mackay-Bennett, jeho totožnost byla poznána díky jeho kabátu, na kterém bylo napsané "J.J. Astor" a podle drahocenností, které našli u oběti.
 
 

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ