Last video "Titanic-WSL"

Paluba D

Paluba D- První třída na palubě D

2. prosince 2012 v 16:04 | Patrik Martiník

I první třída se ubytovávala na palubě D. A to po celé palubě. Na palubě D se ubytovávaly i ostatní třídy, tedy druhá a třetí, samozřejmě, že třídy byly na opačných stranách.
Když si cestující první třídy přál, aby propojil jednotlivé kajuty, vzniklo z toho malé apartmá. Tohle pravidlo využívaly hlavně rodiny z dětmi.
Kajuty byly v bílé barvě, postele ze dřeva, stejně tak jako skříně. V kajutě byly také židle, umyvadlo, šuplíky, odkládací místa nad postelí a další potřebné věci. K dispozici bylo také topení. Na podlaze bylo linoleum a koberec.
Kajuty neměly soukromé WC, muselo se chodit do WC místností, ty byl rozděleny na ženské a mužské.

Paluba D- Jídelna druhé třídy

26. listopadu 2012 v 18:57 | Patrik Martiník

Jídelna druhé třídy se nacházela na zádi a vedle kuchyně pro první a druhou třídu. Místnost byla pokládána dubovým obložením. Cestující měli k dispozici delší stoly, ale také stoly malé s dvěmi židlemi. Ty mohly být otočné, připevněné k zemi, aby se například při mořské bouři nerozlítaly po místnosti(na tomto principu bylo udělány další věci, třeba lavičky na člunové palubě, ale i další věci vně lodi). Některým cestujícím se tento princip líbil, jiným naopak, třeba, pro některé obéznější pasažéry to byl problém.
Jídelna třídy druhé byla menší než jídelna pro cestující o třídu výš, do téhle jídelny se vlezlo něco přes 400 cestujících.
Místnost byla vyplněna čerstvými kyticemi, cestující jedli na průzračně bílých prostěradlech a z čínského porcelánu se znakem White Star Line.

Paluba D- Kuchyně první a druhé třídy

21. listopadu 2012 v 17:31 | Patrik Martiník
(foto: whitestarlinememories.com)

Kuchyně pro první a druhou třídu se nacházela za recepcí a jídelnou první třídy na palubě D.
V kuchyni se během plavby připravilo více než 62 000 jídel. V docela tísněném prostoru(a to že kuchyně byla velká, ale moc prostoru zabraly pomůcky) se kuchaři snažili vyhovět mlsným jazýčkům cestujících.
Kuchyně obsahovala pec, teplovodní kotle, a ostatní. Tyhle kuchyňské vymoženosti dodávala lodi liverpoolská společnost Wilson´s Cooking Apparatus.
V kuchyni byly pochopitelně dlaždice, a to kvůli rychlému úklidu nečistot, které vyrobili kuchaři při své uspěchané, ale dobře udělané práci.
Kuchaři měli k dispozici pekárnu, místnost pro uchování masa, úschovna talířů a příboru, část pro vína, piva a ústřic, místnost uhlí do kotlů, dvacet vařičů, trouby, varné desky, atd.
Kuchyně obsahovala také keramické nádoby pro oleje, sůl, pepř a další ochucovadla.

Paluba D- Jídelna první třídy

19. listopadu 2012 v 18:04 | Patrik Martiník

Do jídelny první třídy na palubě D se většinou vcházelo přes Recepci první třídy. Jídelna byla umístěna v záďové části paluby D.
Do veliké, podlouhlé jídelny se dostalo dostatek židlí a stolů, takže kapacita byla něco přes 500 osob.
Cestující chodili po linoleu s různými ornamenty na něm. Linoleum se podobalo perskému koberci.
Při stolu byly i čtyři židle s velmi kvalitním potahem. Stoly byly ve tvaru čtverce.
Jídelna měla také okna, velké okna obsahovaly stejně jako v Recepci první třídy černé ornamenty
V další části byla skladovna porcelánu a skladovna dalších důležitých věcí.
Pasažéři většinou jedli u menších stolů, ale v jídelně byli i stoly podlouhlé pro více osob.
14.dubna 1912 se zde podávalo k obědu filety Mignon Lili, pečená kachna, studený chřest, želé atd., byly podávány na porcelán s logem White Star Line.

Paluba D- Recepce první třídy

16. listopadu 2012 v 23:08 | Patrik Martiník

(foto z RMS Olympic)

Recepce pro první třídu se nacházela hned u Velkého Schodiště na palubě D. Byla ve tvaru podkovy. Z Velkého Schodiště vyčnívá velký svícen.
Recepce byla z Jakubovského stylu, stejně tak jako sloupy, které byly natřeny na bílo.
Stěny byly důkladně vyřezány a natřeny také na bílou barvu. Okna byly většinou ve čtvercovitém tvaru a na nich byly malovány ornamenty. Recepce měla také tři výtahy a hlavně místnosti pro nástup cestujících na loď.
Recepce byla pokryta kobercem. V místnosti byly drátěné židle a kulaté stoly.
V této místnosti se popíjelo a jedlo cukroví s misek do večerních hodin, často tam hrál orchestr.

Paluba D na Titaniku

25. dubna 2012 v 19:20 | Patrik Martiník
Na Palubě D, resp. na přední části, měli pokoje 108 topičů. Spirálové schodiště spojovalo palubu s kotelnami, takže kotelníci nepřekáželi cestujícím. Poté byla oddělená promenáda pro třetí třídu a následovaly kajuty prvních tříd. Následovala hala, která měla 25 metrů se schodištěm a také jídelna první třídy, kde obědvali skoro všichni cestující první třídy. Za jídelnou byla přípravna jídel. U zádi byla kuchyně první a druhé třídy. V Palubě D měla sídliště i lodní nemocnice a , jídelna druhé třídy a kajuty pro první třídu. Záď patřila k ubytování druhé a třetí třídy.
 
 

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ