Last video "Titanic-WSL"

Paluba C

Paluba C- Úschovna cenností

12. listopadu 2012 v 16:45 | Patrik Martiník

Během potápění Titaniku si cestující chtěli vyžádat svůj majetek, šperky a další ne zrovna levné věci. A tak zamířili do kanceláře účetního na palubě C, ovšem tam neuspěli.
Hlavním účetním byl Herbert McElroy.
Úschovna cenností byla na levé části Velkého Schodiště na palubě C. Cestující si mohli v úschovně, podobně jako v "Enqiury office", koupit lístky na Turecké lázně, lehátka na palubě, bazén apod. Místnost sloužila také pro telegramy, které byly pomocí trubek poslány do místnosti radistů, kteří poslali dopis na pevninu.
Kdyby loď zakotvila v New Yorku, cestující by si vyžádali své cennosti právě zde.
Jaký byl princip vyzvedávání cenností? Cestující dali své věci do kanceláře, dostali lístek, na kterém bylo napsané jméno a příjmení, třída a kajuta. Poté se cennost uschovala a když cestující potřebovali své šperky na sebe, tak dali lístek a dostali je.

Paluba C- Jícny

8. listopadu 2012 v 19:24 | Patrik Martiník

Nakládající jícny na palubě C se nacházely na příďové nádstavbě v úrovni paluby C. Vedle nich byly jeřáby, které nakládaly nejen zavazadla na palubu, ale také například auta. U jeřábů museli sloužit minimálně dva lidé, kteří nasměrovaly zavazadla a ostatní věci do jícnu. Na palubě C se nacházely dva jícny, a to s pořadovým číslem 1. a 2.
U zavazadel pro cestující bylo pravidlo, a to takové, že na zavazadle bylo napsáno "Wanted in cabin", značící to, že cestující chtějí zavazadla do kajuty, a "Not wanted in cabin", upozorňující na to, že zavazadla patří do jícnu.
Po naložení zavazadel se jícen zakryl obrovskou plachtou.

Paluba C- General Room

6. listopadu 2012 v 18:46 | Patrik Martiník

General Room, nebo také společenská místnost třetí třídy.
V téhle místnosti se shromažďovali cestující třetí třídy, většinou ti doufali, že začnou v Americe nový život.
Místnost byla na pravoboku zádě. Byla obložena borovicí. V místnosti nebyly čalouněné povrchy, kvůli hygieně. Na zdi byly přizděny prospekty společnosti White Star Line.
Cestující měli k dispozici dokonce bar. V něm se nacházel mimo lihovin například i žvýkací tabák.
Společenská místnost třetí třídy byla nejživějších místností na lodi a cestující se společně navzájem seznamovali.

Paluba C- Knihovna druhé třídy

31. října 2012 v 19:28 | Patrik Martiník

Knihovna druhé třídy se nacházla na palubě C. Cestující se mohli dostat do této místnosti schodištěm pro druhou třídu a nebo z promenády, která byla vedle.
Byla v adamovském stylu, a měla dřevěné obložení. Cestující ji hojně využívali hlavně jako čítárnu a písárnu. Seděli na sedačkách, židlích a větších pohovkách.
Všechny knihy si cestující mohli půjčit ve velké skleněné skříni.
Používalo se linoleum, stejně jako u některých dalších místech Titaniku.
V místnosti během plavby často pobýval anglický učitel Lawrence Beesley a právě on napsal o knihovně 14.dubna 1912:
"Odpoledne byla knihovna přeplněná, protože na palubě bylo chladno, ale z oken jsme viděli, jak svítí slunce. Za dva dny jsme měli připlout do New Yorku. Knihovna byla krásně zařízená, byly tam křesla a stolky, na nich rozehrané karty či kus listu s úryvkem na něm. V čele knihovny stála velká knihovna, zřejmě z mahagonu, a také velké sloupy. Když jsem se podívala z okna, viděla jsem promenádu a na ní děti Michela Navrátila, jak si hrají…"

Paluba C- Kuřácký salón třetí třídy

29. října 2012 v 17:41 | Patrik Martiník

Kuřácký salon třetí třídy byl na palubě C.
V této místnosti se kouřilo a pilo, cestující sedávali na dlouhé lavice a na dřevěné židle, které měly tmavou barvu. U židlí byly stolky, také ze dřeva.
Linoleum bylo ve stylu kosočtverců s motivy křížů, které byly červené i bílé.
Do kuřáckého salonu, stejně jako v první a druhé třídě, nemohly ženy, protože v té době nebylo vhodné, když žena kouřila.

Informační část u Velkého Schodiště "Enquiry Office"

26. října 2012 v 23:35 | Patrik Martiník

Informační kancelář "Enqiury Office " byla v pravé části Velkého Schodiště na Palubě C. Společně s chodbou pro kabiny první třídy, která byla ovšem na druhé straně, tvořila tuto část paluby. I u kanceláře byla chodba pro kabiny.
Kancelář plně sloužila cestujícím. Ti se mohli ptát na cokoliv, co je zajímá a co mají na srdci. V kanceláři byly také trezory, do nichž si mohli dávat cestující své šperky a ostatní drahé věci, včetně peněz.
Cestující si zde mohli koupit lehátka na palubě, lístek do Tureckých lázní atd. Mohli sem také dávat dopisy, telegramy, marconigrami a ostatní věci.
Kancelář byla vybavena stejným obkladem jako celé Velké Schodiště, tedy ořechově hnědá barva v dřevěné podobě. Měla také okénka, pod nimi jsme mohli vidět stejné obložení jako u zábradlí Velkého Schodiště. "Enqiury Office" byla otevřena do večerních hodin, po otevírací době byla okénka zamnkuta roletami.

Paluba C- Ubytování

21. října 2012 v 12:58 | Patrik Martiník

Na Palubě C bydleli cestující první třídy. Na palubě Titaniku bylo dohromady 148 kajut ve 137 metrové chodbě. Kajuty byly luxusní, a v nich byly toaletní stolky, lampička, topení, větráky, a většinou dvě postele.
Ti nejbohatší si mohli pronajmout další kajutu, nebo například také si vést snídaně, obědy a večeře přímo do kajut. Salónní kajuty stály 870 liber, takže si ji mohli dovolit jen velcí zbohatlíci. V nich jsme mohli nalézt dřevěné postele s nebesy, společně se závěsy, aby měl cestující dostatek soukromí. Kajuty obsahovaly také sedačku, stolky s vybavením a dřevěnými židlemi.
Některé normální kajuty neměly své toaletní zařízení, na to, aby se člověk o koupal a udělal potřebu, musel do umývárny, resp. toalety. Ty byly odděleny na pánské a mužské.

Paluba C na Titaniku

24. dubna 2012 v 18:53 | Patrik Martiník
Paluba C přesahovala od přídě po záď. V přední části na palubě je příďová nádstavba, tam jsou navijáky pro kotvy, kuchyně posádky a také jídelna pro topiče a námořníky. Za nádstavbou je promenáda třetí třídy, která měla 15 metrů a mezinádstavba, která měřila 137 metrů a pojmula 148 kajut cestujících nejbohatší, první třídou. Na palubě byla kancelář hospodáře a kancelář pro informace, tam byly příjmány telegrafy cestujcích. Poté byla oddělená promenáda a na ní knihovna druhé třídy. Poté následovala dlouhá mezinádstavbová paluba a hlavní vchod třetí třídy. Za ním byla kuřárna a také společenská místnost třetí třídy.
 
 

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ