Last video "Titanic-WSL"

Dražba houslí Wallace Hartleyho

12. listopadu 2013 v 18:41 | Patrik Martiník |  Novinky ze světa Titaniku

Je ráno, 19.října 2013. Housle Wallace Hartleyho konečně dorazily na dražbu, o které jsme Vás informovali na našich facebookových stránkách. O aukci se postarala společnost Devizes Auctioneers od Henryho Aldridge. Několik měsíců před dražbou se ještě housle musely prokázat, zda jsou opravdu pravé. Ale vše dokázalo, že tyhle housle měl Wallace Hartley, kapelník Titaniku, dne 15. dubna 1912 při sobě. Ještě předtím byly housle uloženy v jednom z amerických muzeí, kde se na ně dívalo až 350 000 lidí týdně. Housle byly nadokumentovány na 300 000 liber.
Od společnosti Devizes Auctioneers to zdaleka nebyla první aukce, týkající se třídy Olympic. Společnost prodala také pár věcí z majetku RMS Olympic, tedy sestry Titaniku, které převzal hotel Granby. Vydražen byl také kus dřeva Titaniku, které si vzali námořníci z lodě Mackey- Bennett.
Ale jdeme opět na dražbu houslí v Devizes. V místnosti, které pořád něco bzučelo, se sešla velká hromada lidí. Housle byly schovány ve vitríně vzadu, společně s nimi dva dokumenty dokazující původ. Housle si mohli návštěvníci také vyfotit, i proto taková řádka lidí čekala. Dražba se konala okolo 15:30.
Samozřejmě aukce nebyla jen ve stínu houslí od Wallace Harleyho, ale také dalších, menších věcí z paluby Titaniku a nejen z ní, první aukce končily na sumách méně než 100 liber. Byly vydraženy třeba obrazy okupující palubu Queen Elizabeth.
Ale poté šlo do tuhého: první dražba okolo katastrofy Titaniku- šlo o židli z Carpathie, na kterou sedávali přeživší. Byla prodána za 2400 liber. Vydražena byla židle z Olympiku z kouřícího salonu druhé třídy, ta byla vydražena za 2100 liber. Prodávala se také keramika z lodí White Star Line, ovocná mísa se znakem White Star Line byla vydražena za 650 liber, medaile "Mercantile Marine" Henryho Nosse, požárníka Titaniku za 550 liber a také list papíru popsán rukopisem kapitána Smithe a s podpisem pana Pirrieho, skončila na 1400 librách.

Kuřárna pro druhou třídu na Titaniku, jedna z židlí byla prodána na aukci.

Poté se prodávala originální pojišťovací kniha Titaniku, obsahující stav trupu a dalších věcí. Na konci aukce byla tato věc vydražena za neuvěřitelných 14 000 liber!
Další pozoruhodná položka byl lodní lístek na Titanic při příležitostí čtvrté plavby z New Yorku do Southamptonu(která nakonec nebyla uskutečněna) ze dne 11. května 1912. Stála 57 dolarů a patřila norovi Eriku Jaerovi, který pracoval v USA a chtěl se podívat zpět do Evropy za svou rodinou. Nakonec si musel nor jiný způsob dopravy. Lístek byl vydražen asi 45 minut před vrcholem dne- vydražením houslí Wallace Hartleyho. Ještě se vydražilo pár věcí, jako brožury WSL nebo fotky z paluby Olympiku, nebo také telegram z Titaniku, novinový výtisk o katastrofě pýchy White Star Line, kufr Milviny Deanové, poslední žijící pasažérky Titaniku, či fotka z paluby Carpathie.
Jenže na scénu, tedy na pódium už byly vyneseny housle Wallace Hartleyho. Prvně se četl list lidí, za nichž takhle dražba stojí a bez kterých by to nemohlo být ono. Přečteni byli např. Eaton Jack, Charles Haas, Senan Molony, Dan Conlin či Philip Hind.
Poslední jmenovaný ještě návštěvníkům této dražby říkal pár příhod, jen aby zdržel čas a zhoustnul napětí mezi lidmi. A konečně se šlo na to. Vyvolávací cena: 80 000 liber.
"80 000 liber. Dál? 90, 100, 110, 120, 130, 140, 150, 160... Stále nic?"
"Kdo dá víc? 160 000, 170, 180, 190, 200?"
A pokračovalo se dál. A to hodně dlouho.
"800 000 liber, 850, 875, 880..." Všichni měli husí kůži. "900 liber! 900 liber poprvé, 900 podruhé, 900 potřetí! Prodáno za 900 000 liber!!!"
Housle Wallace Harleyho byl yvydraženy tedy za 900 000 liber. To znamená, že to je dosud nejdražší předmět z paluby Titaniku, který byl kdy prodán.
Jenže, ještě nebyl konec, Devizes Auctioneers ještě k houslím prodávala pouzdro a pár listů s notami. Kožené pouzdro nakonec bylo prodáno za 20 000 liber.
Ať už housle a pouzdro bylo prodáno komukoliv, věříme, že vše je ve správných rukou..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ