Last video "Titanic-WSL"

Vyhýbací manévr Titaniku před ledovcem

7. září 2013 v 22:09 | Patrik Martiník |  Ostatní věci okolo Titaniku
Vyhýbací manévr po zaznění "Ledovec, přímo před námi!" řídil William Murdoch, první důstojník Titaniku. Po katastrofě se na sesterské lodi Olympiku zjistilo, že na zpětný chod je potřeba zhruba dvacet sekund. Podle svědků při zpětném chodu provázela loď vibrace, jenže to po celé délce lodi a ne v příďové části, tam, kde Titanic narazil. Jenže, některé poznatky ukazují na to, že loď dokonce nepoužila zpětný chod, lodní strojník Frederick Scott řekl, že povel zpětný chod přišel až po nárazu do ledovce. Jak určitě víme, předejít nárazu s ledovci šlo. Hovořilo se například o tom, že Murdoch měl nechat výkon zpětného chodu jen pro levý šroub a nebo že měl pokračovat bez zpětného chodu a jen zatočit doleva.
Komise v Británii zjistila, že Titanic byl nakloněn o 22,5 stupňů a s díky testování s Olympikem při plné rychlosti a plnému vychýlení kormidla na stranu se loď otočí asi za 410 metrů.
Kritici říkají, že Murdoch měl zastavit stroje a dát jen zpětný chod. Titanic by určitě nezabránil srážce s ledovcem, ale loď by narazila přímo, přídí. Pravděpodobně by přišlo k poškození 30 stop a zatopeny nebo poškozeny by měly být jen tři vodotěsné komory- čímž by se Titanic nepotopil. Ano, zabilo by to pár členů posádky sídlící v přídi, ale rozhodně by nezahynulo 1523 lidí.
V potaz musíme brát také to, že Murdoch měl tušení, že se Titanic ledovci ubrání, avšak, tušení je silná věc...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ