Last video "Titanic-WSL"

RMS Majestic(1914)

2. září 2013 v 19:10 | Patrik Martiník |  Lodě White Star Line

RMS Majestic byla loď White Star Line, avšak hned po vybudování byla loď pojmenována na SS Bismarck. Bismarck měl patřit společnosti Hamburg America Line, ale poté byla předána WSL.
Loď byla postavena v loděnici Blohm and Voss, které v 70. letech 20.století také stavěla torpédoborce. Spuštěn byl za přítomnosti Hanny von Bismarck, což byla vnučka Otta von Bismarcka, německého kancléře. Původně neměla být větší než Aquitania, ale společnost se rozhodla změnit prostornost a Majestic byl větší o 50 stop. Loď byla spuštěna 20.6.1914 v Hamburku.
Bohužel při první světové válce neměl Bismarck moc možností se dotknout studených vod oceánů, až v roce 1922 se loď pokusila o plavbu. Poté si Imperator a Bismarck, koupil Cunard, ale ten nešetřil s lodí.
Nakonec si Bismarck vzala do péče společnost White Star Line. A ta poslala Bismarck do služby, ale pod jménem RMS Majestic. Tuhle loď si cestující zamanuli a v roce 1923 dokonce převezla nejvíce pasažérů přes Atlantik, než jakákoliv loď a v dalších letech porazil Majestic v tomto oboru i své kolegy z White Star a proto se ji začalo říkat "Kouzelná Hůlka".
V prosincových dnech roku 1924 se Majestiku stala nepříjemná věc. Loď měla trhlinou táhlou 100 stop, a tak musela na opravu, ze které vyšel o rok později i s posilněnou palubou B.
Ob další rok Majestic zažil malé "vítězství", když plul svou nejrychlejší rychlostí 25 uzlů.
Rok 1928 byl zlomový, Majestic prožil modernizaci, díky niž mohli na palubu vstoupit více cestujících, jenže to se neprojevovalo a v roce 1930 přišla špatná ekonomická a hospodářská krize, takže se to nezlepšilo.
O čtyři roky později, v roce 1934, jednou přišla velká bouře, která zasáhla až na kormidelnu a můstek, vlna zasáhla prvního důstojníka Edgara Tranta, který byl měsíc v nemocnici a nakonec s prací na lodích skončil.
White Star Line a Cunard(tedy Cunard White Star Line) se v roce 1934 odloučili, ale Majestic plul až do roku 1936. Zástupci Cunardu ohlásili, že sesterská loď Majestiku Berengaria bude odstavena ze služby, ale nakonec se tak stalo Majestiku.
Majestic byl odstaven v southamptonských docích a 15.května 1936 prodán do šrotu, jenže, loď si koupilo námořnictvo a tak se stal výcvikovou lodí pod názvem HMS Caledonia.
Caledonia byla přestavěna a během přestavby byly zkráceny komíny a zmenšena kapacita záchranných člunů.
Majestic musel do služby, 8.dubna 1937 opustil southamptonské doky, aby se následně ukotvila v zálivu Firth of Forth na východě Skotska.
29.září 1939 Caledonia začala hořet a potopila se. Vrak byl vytažen a prodán opět do šrotu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ