Last video "Titanic-WSL"

RMS Georgic(1932)

17. září 2013 v 19:06 | Patrik Martiník |  Lodě White Star Line

MV Georgic byla úspěšná loď společnosti White Star Line, ale také poslední loď "Bílé Hvězdy" před sloučením společností White Star a Cunard(Později vzniklo Cunard White Star). Byl postaven v belfastských loděnicích Harland and Wolff, stejně tak jako sestřička Britannic, ale také lodě "třídy Olympic".
V roce 1931 byl Georgic postaven a spuštěn na vodu. Svou první plavbu si odbyl 25.června 1932 na linkách z Liverpoolu do New Yorku, ale poté v roce 1935 byl sešrotován Olympic a od roku 1933 plul Georgic linku Londýn- Southampton-New York.
Ale napišme si něco o tom, co pohánělo loď. Pohon byl dieselelektrický, motory pístové, a ty byly poháněné velkými generátory. Mohl plout až 19 uzlů.
Jak jsme řekli, Georgic plul na linkách Southampton-New York a to na začátku své kariéry a byla to hodně oblíbená loď, která překonala Atlantik v pětiletce nejvíce. Na začátku války si Georgic půjčili "Royal Navy" na transport útočících jednotek.
V roce 1941, konkrétně 7.července, kotvil Georgic v Suezském zálivu, jenže tam byl objeven letadly z Německa, které shodili na loď pumy a ty zachvátili na palubu, takže vznikl požár. Ten se dostal do muniční místnosti, kde vše vybouchlo, loď se zádí potopila a dohořela. Trup byl na opravách zacelen a pomocí pump také byla vyčerpána voda. Poté se poslala do Belfastu do loděnic na opravu.
Do roku 1944 ale byla loď opravena a poslána opět na jednotky, které byly na palubě Georgiku mezi Itálií, Indií a Středním Východem. Po čtyřech letech byla poslána Cunard White Star, u ní vykonal poslední plavbu v roce 1954 a o dva roky později v chladném únorovém dnu byl sešrotován.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ