Last video "Titanic-WSL"

Srpen 2013

Slavní cestující na Titaniku- Dr. Washington Dodge

22. srpna 2013 v 17:43 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku

Doktor Washington Dodge se narodil jednoho pátečního dne, třetího června 1859 v Kalifornii jako syn M.T. Dodgeho a Elizy Rodgersové.
Zápis dětství Washingtona není zaznamenáno, ale co je jasně zaznamenáno je to, že pan Dodge byl ženatý s Ruth Vidaverovou a měl jedno dítě z předchozího manželství- syna Henryho.
Zhruba ve 25 letech se stal prominantním bankéřem ve San Franciscu a 10.4.1912 nastoupil Dodge se svou manželkou Ruth a se synem Rodgerem v Southamptonu na palubu Titaniku jako cestující první třídy s palubním lístkem 33638. Ten patřil do kabiny na palubě A, A-34.

Vchod při Velkém Schodišti na vchod do kajut A-31- A-35, mezi nimi také kajuta A-34, ve kterém byl pan Dodge s manželkou a synem.(Foto: Titanic Walktrought)

Při katastrofě Titaniku byl Washington Dodge zachráněn záchranným člunem č. 13, stejně tak jako manželka Ruth a syn Dodge. Přežil Titanic, ale v roce 1919 se zhroutil a v pondělí 30.června 1919 Dodge spáchal sebevraždu. Jeho syn zemřel v srpnu 1967.

Video: RMS Caronia "The Green Goddies"

18. srpna 2013 v 16:35 | Patrik Martiník |  Videa
Titanic-WSL zveřejnil další video, tentokrát o slavné lodi Caronia.

Posádka RMS Titanic- Mr. Joseph Groves Boxhall

14. srpna 2013 v 0:01 | Patrik Martiník |  Posádka RMS Titanic
Joseph Groves Boxhall se narodil yorkshirském Hullu 23.března 1884 jako druhé dítě Josepha a Miriam Boxhallových, která byla proslulá svou láskou k moři. Dědeček Josepha byl námořník, strýc úředník Board of Trade a otec byl velice uznávaný kapitán.
2.6.1899 si Joseph Groves Boxhall připsal svou první plavbu na lodi plujíci z Liverpoolu a patřící společnosti Williama Thomase. V průběhu zkoušek a učení na moři, v praxi, plul např. do Ruska, Severní a Jižní Ameriky a Austrálie. V červenci 1903 získal Joseph osvědčení jako druhý důstojník na lodi, která patřila jeho otci, stejně tak jako celá společnost Wilson Hull. Výpravy zkombinoval s učením, studoval na Trinity House v Hullu, v roce 1907 složil zkoušky a přidal se k White Star Line.
Tam začal na lodi Oceanic. Připojil se k ní v červenci 1908 jako šestý důstojník, na palubě se poprvé setkal s Charlesem Lightollerem, s kterým byl na Titaniku. V roce 1911 se Boxhall odstěhoval do Austrálie, ale jen na velice krátkou dobu, protože v lednu 1912 byl jmenován jako čtvrtým důstojníkem na palubě RMS Titanic.
Na její palubě se sešli důstojníci 26.března 1912 v 9 hodin ráno., chyběli jen Harold Lowe(pátý důstojník) a James Moody(šestý důstojník), kteří byli na cestě do Belfastu.
V následující den Joseph Boxhall pomáhal s přípravou plavidla, která si zanedlouho zažije panenskou plavbu, Titanic plul do Southamptonu, kde připlul těsně po půlnoci na 4.duben.
10.dubna 1912, southamptonské lodní nádraží. Titanic vyráží na svou panenskou plavbu do New Yorku. Boxhall byl v době odplutí na můstku, společně s kapitánem Smithem a lodivodem Bowyerem. Titanic si to pádil směrem k Irsku, kde zastaví na svou první zastávku. Po zastávce čekala další- ve francouzském Cherbourgu.
Titanic v Queenstownu. Autor Simon Fisher.
14.dubna 1912. Po klidné plavbě, po klidných směnách Josepha Boxhalla a jeho kolegů, slyšel ve 23:39 Boxhall tři zvony. Boxhall byl v té době na své směně společně s Moodym. Uslyšel rozkazy prvního důstojníka Lightollera a za pár chvil ucítil náraz. Po zeptání se kapitána na Lightollera, co se stalo, dostal Boxhall rozkaz jít dolů podívat se na škody. Boxhall poprvé nic neviděl, ale poté zbystřil a viděl kusy ledu na palubě.
Po patnácti minutách se Boxhall vrátil zpět na můstek a vyprávěl své zážitky. Mimo to přidal poznatek, že se loď zatím nenaklání. Kapitán ještě před Boxhallem poslal dolů tesaře. Ten řekl, že se voda valí do lodi a vše se rychle topí. Smith také dostal zprávu, že už nejsou v kontaktu se skladovnou pošty. Ta byla už zatopená. Další prací mladého Boxhalla bylo sepsání pozice Titaniku. Tu předal kapitánovi, který šel do telegrafické místnosti za Phillipsem a Bridem.
0:45. Společně s Georgem Arthurem Rowem vypálil Boxhall první raketu z křídla můstku. Rowe vystřeloval dál a dál až do 1:25, kdy rakety došly, zatímco Boxhall vydával signály SOS světelnou lampou. Jenže ani tohle nevedlo k úspěchu.
Potápějící se Titanic. Autor: Ken Marschall.
Joseph Boxhall dostal za úkol se starat o záchranný člun číslo 2, který dosedl na hladinu v 1:45. Titanic se potopil ve 2:20 ráno a poté se cestující, zejména ženy ptaly, jestli se vrátí k místu neštěstí. On řekl, že ne. Místo toho plul člun ke Carpathii, kterou poprvé viděli ve 4:00 ráno. Později se dostali na palubu lodi společnosti Cunard a Boxhall byl předvolán k můstku.
"Co se stalo s Titanikem?" řekl kapitán Carpathie Rostron.
"Najela na ledovec a potopila se ve 2:20 ráno. Jsou stovky, možná tisíce mrtvých."
V další konverzaci se kapitán Rostron dozvěděl, kde se Titanic potopil. Poté nechal Boxhalla být a požádal jednoho z důstojníků Carpathie, aby mu uvolnil svoji kajutu.
Joseph Boxhall v průběhu celé plavby a následné katastrofy nebyl v nejlepším pořádku. Měl zánět průdušnic, které se zhoršovaly. Po katastrofě Titaniku ale Boxhall nastoupil na palubu Adriatiku jako čtvrtý důstojník. Před válkou se stal členem Royal Naval Reserve a v roce 1915 byl povýšen na poručíka.
Po válce si Boxhall vzal svou dlouholetou přítelkyni Marjorie Beddellsovou a to 25.března 1919 v kostele sv. Ondřeje v Sharrow a bezdětné manželství vycházelo.
"Čtvrtý důstojník RMS Titanic a přeživší katastrofy žil zde."
O rok později se Boxhall vrátil k White Star Line(později ke Cunard White Star Line) a byl důstojníkem na velice známých lodích jako Berengaria, Aquitania, Ausonia, Scythia, Antonia a Franky. Svou námořní kariéru zakončil v roce 1940.
V dalších letech si Boxhall klid a pohodu s rodinou, jednou byl požádán jako technický poradce filmu "A night to remember" , který v roce 1958 pojednával zkázu Titaniku a rodina byla příjemně šokována: Od té doby, co se Titanic potopil, nechtěl Boxhall o osudné noci slyšet. V roce 1962 vystoupil v BBC a vzpomínal na padesáté výročí potopení Titaniku.
Již o dva roky dříve měl Boxhall vážné zdravotní problémy, které se táhly až do jeho smrti. Zemřel 25. dubna 1967 v úctyhodných 83 letech- takže přežil všechny své důstojníky Titaniku. Ostatky byly na přání rodiny zpopelněny a konal se velice smutný pohřeb....

Slavní cestující Titaniku- Emma Sägesserová

2. srpna 2013 v 23:26 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku
(Foto: Encyclopedia Titanica)

Emma Sägesserová se narodila 16. srpna 1887 ve švýcarském Aarwangenu. Ve svých jedenácti letech ji umřela matka, která měla ještě dalších šest dětí. Ze svojí sestrou Rosou Emma jezdila do Ženevy, ale v roce 1908 se přestěhovali do francouzského Cannes. Tam zůstala až do roku 1912.
V témže roce si Emmu najmuli jako služku Pauline Aubartové- byla služka milenky Benjamina Guggenheima- miliardáře na palubě Titaniku, na které společně se slečnou Aubartovou a panem Guggenheimem nalodili v Cherbourgu, Emma měla lístek č. 17477.
Jak jsme zmínili, pan Guggenheim se svou milenkou a její služkou nastoupili na Titanic v Cherbourgu. Ještě před naloděním Benjamin Guggenheim řekl služce, ať na svou milou dává pozor a kdyby se něco stalo, tak ať udělá pro svou milenku vše jde udělat.
Po nádherných třech dnech na Titaniku paní Sägesserová šla spát okolo jedenácti hodin večer a měla mořskou nemoc, která ji pomohla k dřívějšímu usnutí.
Ve 23:39 Titanic narazil do ledovce a Emma Sägesserová ucítila náraz, ale i přesto pokračovala v zaslouženém odpočinku, zatímco Pauline Aubartová šla zjistit příčinu nárazu, ale jak se nic nedozvěděla, šla opět spát.
Jenže, pak se všichni dozvěděli, že Titanic se potopí a tak Emma s Pauline a Benjaminem šli na člunovou palubu. Emma Sägesserová a Pauline Aubartová nasedli do člunu č. 9, který nasedl na hladinu v 1:30.
Obě skončili samozřejmě na palubě Carpathie a obě se dostali do New Yorku.
Emma Sägesserová plula do Evropy jiným plavidlem společnosti White Star- Adriatikem do Anglie a z Liverpoolu, kde loď připlula 3.5.1912 a v Liverpoolu se rozloučila s paní Aubartovou a jela do Paříže.
V roce 1917 se opět dostala domů- do švýcarského Saint Gallenu, ve kterém ale nevydržela dlouho a ubytovala se v Zürichu, kde pracovala jako prodavačka v obchodech. V březnu roku 1926 se provdala za Karla Ernsta Arnolda. Emma nikdy neměla děti.
Emma Sägesserová zemřela 24.května 1964 jen měsíc po smrti svého manžela.

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ