Last video "Titanic-WSL"

SS Germanic(1875)

20. července 2013 v 20:14 | Patrik Martiník |  Lodě White Star Line

SS Germanic byla loď patřící společnosti White Star Line, vybudována byla v roce 1875 v belfastských loděnicích Harland and Wolff. Později se jmenoval také jako Ottawa, Gul Djemal a Gulcemal.
5 008 registrované tonáže se spustilo s loděnic belfástských 15. července 1874 a dokončila se o rok později. Loď byla poháněna parou a měla čtyři stožáry a na ní plachetnice.
V červenci Germanic překonal rekord plavby přes Atlantik a získal Modrou Stuhu- to vše s rychlostí 15,76 uzlů- plul 7 dní, 11 hodin a 17 minut. Tenhle rekord Germanic překonal v roce 1876, jenže při další plavbě si loď poškodila šroub a musel doplout do Waterfordu.

Rok 1895 se loď musela opravit a byly nainstalovány stožáry pro plachty. Germanic stál v New Yorku a 13.února 1899 byla velká vánice a sníh se dostal na palubu. Loď ztěžkla a začala klesat. Nakonec ale byla vytáhnuta a odplula do Belfastu na opravu.
Třetí zářijový den roku 1903 se Germanic vydal na svou poslední plavbu pod hlavičkou White Star Line. O rok později byl prodán společnosti America Line, která společně s White Star Line patřila do IMM(International Mercantile Marine Co.) a loď se přejmenovala na SS "Ottawa" a ta plula na lince Southampton-New York, kterou proťala šestkrát. V dalších šesti letech zažila Ottawa letní linku Quebec-Montreal. V roce 1909 byla loď odstavena a nevědělo se, co s ní.
V roce 1910 byla Ottawa koupena tureckou vládou a přejmenovala se na "Gul Djemal". 15. května 1911 opustil Gul Djemal loděnici v Liverpoolu s tureckou vlajkou na zadním stěžni. Při první světové válce převážel vojáky do Gallipoli a Jemenu, jenže 3.května 1915 byl Gul Djemal torpédován ponorkou E-14, na palubě lodi bylo zhruba 4000 lidí, a dost jich zahynulo. Samotná loď se ale nepotopila. Voda dosahovala k vrchu lodi a nakonec byl Gul Djemal vytažen a opraven. V roce 1918 plul s 1 500 německými jednotkami do Doveru.
Válka skončila a Gul Djemal sloužil pro společnost Ottoman American Line a svou první plavbu pod tohle hlavičkou společnosti si vybil 10.října 1921.
Poté se opět přejmenovala, v roce 1928 byla loď předána Turkiye Seyrisefain Idaresi a přejmenována na Gulceman.
Přežil nejen první světovou válku, ale také druhou, protože v ní nesloužil. V roce 1949 byl Gulceman skladní loď a o rok později se stal plovoucím hotelem. Jenže 29. října 1928 byl Gulceman v Messině sešrotován.
Ale čísla byla neuvěřitelná, Germanic/Ottawa/Gul Djemal vydržel 75 let a dvě světové války.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ