Last video "Titanic-WSL"

SS Celtic(1901)

17. července 2013 v 18:00 | Patrik Martiník |  Lodě White Star Line


RMS Celtic byla další z lodí White Star Line, která byla zhotovena v loděnicích Harland and Wolff v Belfastu, ze kterých byl spuštěn 4. dubna 1901.
Celtic byla loď tzv. "Velké Čtyřky", a to hned v pořadí ta první. Je to také první loď, která překonala Great Eastern, co se týče tonáže.
První plavbu si Celtic vydobil 26.7. 1901 z Liverpoolu do New Yorku.

Celtic se dočkal také první světové války, ve které byl upraven na křižník, jenže kvůli spotřebovávání mnoho uhlí se loď stala jen transportní. Tuhle práci Celtic vykonával od ledna 1916 a převážela vojáky do Egypta. Ale ne na dlouho, v březnu se opět vrátil na transatlantické linky.
V roce 1917 plul Celtic kolem anglického ostrova Man, kde na něj číhala mina. Ta zničila loď a usmrtila 17 lidí, přesto Celtic držel. Avšak musela být odtáhnuta do Peel Bay, odsud se dostala do loděnic v Belfastu, kde ji opravili. Jenže, v roce 1918, konkrétně v březnových dnech a ještě konkrétněji v Irském moři, si na Celtic číhala ponorka UB-77, která ji torpédovala. Šest lidí zahynulo, avšak Celtic zůstal opět nepotopen. Opět musel být odtažen, tentokrát do Liverpoolu a tam ji opět opravili.
Po dalších deseti letech služby(celkově po 27-mi letech) se stala katastrofa. V časných ranních hodinách desátého prosincového dne roku 1928 najel Celtic na útes zvaný Pollock Rock při městu Cobh, loď se nezachránila, naštěstí všechny cestující zachránil člun RNLB Mary Stanford. Loď byla prohlášena jako ztracená a v roce 1933 byl Celtic sešrotován.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ