Last video "Titanic-WSL"

RMS Republic

6. července 2013 v 23:35 | Patrik Martiník |  Lodě White Star Line

RMS Republic byla parní zaoceánská loď společnosti White Star Line, která byla postavena v loděnici Harland and Wolff v Belfastu. Bohužel tato loď se potopila a jako první loď na světě použila signál CQD.
Prvně se loď jmenovala SS Columbus a patřila společnosti Dominion Line, avšak po dvou plavbách byl převzat White Star Line a ta ho pojmenovala jako RMS Republic.
Svou panenskou plavbu zažil Republic 1. října 1903, osm měsíců po spuštění na hladinu(26.2.1903).

Po šesti letech služby se stala nečekaná událost. 23.ledna 1909, kdy Republic společně s 742 cestujícími a členů posádky v mlze se srazil s italskou lodí Florida. Ta rozpárala trup v prostřed na pravoboku a tím pádem během pár minut se zatopila strojovna. Voda se dostávala později také do kotelny, loď se čím dál tím více nakláněla. Kapitán Sealby nařídil evakuovat cestující a dostávat je do záchranných člunů. RMS Republic byla první lodí na světě, která byla vybavena Marconiho telegrafním přístrojem a, jak jsme uvedli na začátku, byla také první lodí, která využila signál CQD. Tím vyvolala loď Baltic patřící White Star Line, zatímco k lodi připlula pobřežní hlídka.
Cestující se dostávali na loď, se kterou se Republic srazil- tedy na palubu Floridy, zatímco většina posádky zůstala na potápějící se lodi. Připlula také loď Gresham, ta společně s Floridou se snažila k pomalejšímu potápění Republiku, avšak neúspěšně. 24.ledna 1909 se RMS Republic jako největší potopená loď ponořil do hlubin oceánu. Určitě se ptáte, co se stalo s posádkou? Ta byla zachráněna lodí Gresham. Při neštěstí zemřeli 4 lidé.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ