Last video "Titanic-WSL"

Lady Lucy Duff Gordonová "Zachráněna z Titaniku"

13. června 2013 v 17:57 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku

"Skvělý Titanic si brázdil vody Atlantiku, nebe bylo čistě modré s pár mráčky, lehký studený vítr lemoval paluby a pak... Zima, strach, beznaděj. To vše charakterizuje první plavbu Titaniku. Ten spočívá ve vodách mrazivého Atlantiku..."
Lady Duff Gordonová, 1932.
Narodila se 13.června 1863 v Londýně jako Lucy Christiana Sutherlandová, když byla dcerou Douglase Sutherlanda, inženýra z Toronta. Jednu ze zajímavostí ze svého života poznamenala v autobiografii "Discretions and Indiscretions", přiznala, že i když byla pokřtěna jako Lucy Christiana, lidé ji říkali jen Christiana. Ve svých osmnácti letech se provdala za Jamese Stuarta Wallace a o pár roků později se jim narodila dcera Esmé. Jenže v roce 1888 se rozvedla a neměla peníze, přitom měla svou dceru stále v moci. Aby se z toho "vyhrabala", všimla si svého talentu a založila si krejčovství s dámskými věcmi. A jelikož šaty Lucy byly opravdu parádní, udělala si díru do světa. V roce 1897, kdy jeji "firma" rostla do výšin, otevřela prodejnu také na Hanover Street a i tam to šlo, a nakonec se Lucy dopracovala až na obchodní dům "The Maison Lucile". V roce 1900 se Lucy provdala za aristokrata jménem Cosmo Duff-Gordon. Okolo roku 1910 vznikla prodejna jménem "Lucile Ltd." v New Yorku. No a nebylo toho málo a pobočky se dostávaly i za hranice spojeného království- v roce 1912 v Paříži a o tři roky později také v Chicagu.

Titanic
I Lady Duff Gordonová se dostala na palubu slavného Titaniku, přesněji do kajuty A-20(palubní lístek 11755) a lístek sdílela také se svou sekretářkou Laurou Francatelliovou. Pár dní slavné plavby uběhlo a jakmile Titanic narazil do ledovce, Lady Duff Gordonová, Cosmo Duff-Gordon a Laura Francatelliová se zachránili v záchranném člunu č.1(Důstojník Murdoch povolil vstup také Cosmovi, protože v dohledu nebyly žádné ženy). V noci 15.dubna 1912 Lucy neměla moc drahé věci na sobě, noční košile, kabát, šála a při sobě měla také kabelku s některými šperky. Ale většina cenností šla dolů i s Titanikem, například také perlový náhrdelník za 50 000 dolarů. Dle cestující Irene Harrisové si vzali Gordonovi do člunu také kufry, protože Lucy viděla na Carpathii v jiných šatech, než v jakých nastupovala na člun. Vznikly další roztrže a z dlouholetého přátelství se stala nenávist.

V roce 1920 prodala Lady Duff Gordonová společnost Lucile Ltd. a o dvanáct let později vydala již zmíněnou aurobiografii "Discretions and Indiscretions"
Kvůli rakoviny prsu smíšenou se zápalem plic zemřela Lady Duff Gordonová 21.dubna 1935 v pečovatelském domě v Putney a byla pohřbena vedle svého manžela.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ