Last video "Titanic-WSL"

Květen 2013

Elisabeth Jane Anne Rotschildová

25. května 2013 v 20:12 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku

Elisabeth se narodila 10. února 1858 ve Watkins Glenu, při čemž byla pátou dcerou Jamese Williama Barretta jako Elisabeth Barretová. V průběhu života si vzala výrobce oděvů v New Yorku Martina Rothschilda a to v kostele "Holy name"(Svatého jména) 2.6.1895. Manželé byli bezdětní- i proto, že manžel hodně cestoval.
Na první a poslední plavbu Titaniku Elisabeth Rotschildová nastoupila v Cherbourgu s palubním lístkem první třídy(PC 17603).
Při zkáze Titaniku se zachránila- a to v záchranném člunu číslo 6 společně se svým psem Pomeranian(jeden ze tří psů, kteří zkázu Titaniku přežili). Jak připlula Carpathia a Elisabeth chtěla nastoupit, nebylo jí přípustno to, že důstojníci budou mít na své palubě psa. Rotschildová protestovala a tvrdila, že bez psa zůstane v záchranném člunu- nakonec se oba na palubu záchranné lodi podívali.
Paní Rotschildová se se svým manželem ráda každé léto podívala do svého rodného Watkins Glenu. Měla ráda psy(což ukazoval i Pomeranian na Titaniku), ale také děti. Její manžel zemřel při zkáze v noci ze 14. na 15. duben a proto Elisabeth chodila dlouho v černém.
Její bratr Thomas Barrett se stal později římskokatolický kněz a byl aktivní u kostela Svaté Marie ve Watkins Glenu, ale poté se musel této role vzdát- protože Thomas se společně s Elisabeth odstěhoval do East Orange- ale i tam si vybudoval soukromou kapli i s povolením papeže.
Elisabeth byla velmi skromná, ale štědrá- její peníze pomohly rozšířit Mariánský hřbitov ve Watkins Glenu a také přízpěli k udělání nové dlažby okolo hřbitova.

Pomníky na Mariánském hřbitově ve Watkins Glenu

Elisabeth Jane Anne Rotschildová zemřela 29. října 1943 v East Orange a byla pohřbena na místním malém hřbitově.

Bulhaři na Titaniku

20. května 2013 v 17:33 | Patrik Martiník |  Ostatní věci okolo Titaniku

K velkému počtu emigrantů ve třetí třídě příspívali také lidé z východoevropských zemí. Jeden z nich bylo Bulharsko. V té době to byl vcelku chudobný národ, ale někteří obyvatelé tohoto státu se dostali na palubu Titaniku.
Bohužel záznamů o bulharech, kteří sedlali Titanic v době její první plavby, není mnoho, i když z papírových dokumentů je toho vcelku dost. Víme to, že podpalubí Titaniku tvořilo zhruba osm procent populace třetí třídy- což je více než slušné číslo.
Jeden z odborníků na Titanic, Brian Hartig, věnoval svůj volný čas hledáním informací právě o bulharech na nejkrásnější lodi 20.století. Dostával nedůvěřivé informace, ale byl je schopen odhalit. Nakonec po několika letech došel k závěru, že oficiální celkový počet bulharů není stanoven, i když prohledával nejen internet- ale hlavně staré novinové články z Bulharska, které by potencionálně měly poukázat na kauzu "Bulhaři na Titaniku." Ale s problémem nedůvěřivosti se váže nejen Bulharsko, ale i další země a jejich obyvatelé, kteří tvrdili, že byli na Titaniku. Jenže, jak to potvrdit, když nejsou záznamy?


Video: New York in the thirties of the twentieth century

19. května 2013 v 18:43 | Patrik Martiník |  Videa
Po týdnu další video, ale tentokrát ne s lodním podtextem. Představíme si, jak to v New Yorku vypadalo v třicátých letech dvacátého století. Hodně zábavy přeji Usmívající se.


SS Nomadic bude otevřen pro veřejnost!

15. května 2013 v 19:19 | Patrik Martiník |  Novinky ze světa Titaniku

SS Nomadic je loď, která převážela cestující větších lodí(a to nejen Olympic a Titanic) od pevniny k plavidlu. Nyní stojí v Hamiltonově suchém doku v Belfastu zrekonstruovaný.
Nomadic bude otevřen pro veřejnost od 1. června 2013.
"Jsme potěšeni, že jsme rezervujeme lodě, která se otevře na začátku června. SS Nomadic je velké spojení s historií Belfastu a stále připomíná kouzlo, z doby, kdy převážel slavné cestující na palubu Olympiku či Titaniku. " řekl Denis Rooney, předseda "Nomadic Charitable Trust".

Informace, otevírací doba + další věci

Duben-Září
Pondělí až Neděle : 10-18 hodin
Říjen-Březen
Pondělí až Neděle 10- 17 hodin

Zavřeno: 24.-25. prosince

Vstupenky se mohou objednat telefonicky, ale jsou také u Hamiltonova doku.
Průměrná délka prohlídky: 60-90 minut
Poslední prohlídka je hodinu a 15 minut před uzavřením.

Je zde k dispozici průvodce v angličtině, francouzštině, italštině a španělštině.

Dostupnost

SS Nomadic a Hamiltonův dok má bezbariérový přistup, ale do některých částí lodi se s vozíčkem nedostanete. Můstek a prostor pro posádku je nepřístupen vozíčkářům.

Inspekce,běžné závady a opravy kotlů

13. května 2013 v 16:53 | Patrik Martiník |  Ostatní věci okolo Titaniku

Po několika letech provozu se na kotlech ukazovaly závady všech typů. Menší závady kotle během plavby odstraňovali strojníci po jeho uhašení a odstavení z provozu. Pravidelnou údržbu a větší opravy prováděli zkušení kotláři v přístavech nebo v suchém doku. Seznam pravidelných kontrol a oprav pro jednostranný kotel obsahoval okolo 28 položek- v případě Titaniku se musel tento proces opakovat 52x krát.

Odstraňování kotelního kamene

Nepřítelem účinného předávání tepla byly saze- produkt spalování, usazujíc se na vnitřní straně kouřových trubek, a kotelní kámen na vnější(vodní) straně. Kotelní kámen na vnitřní straně kotle a jeho pláště a olej ve vodě vytvářely povrchové nánosy a způsobovaly menší přehřívání.
A teď jdeme k čištění. Čištění se provádělo opatrně, aby se nedosáhlo k poškození kouřových trubek. Případné nánosy oleje na plášti na úrovni hladiny vody byly odstraněny, stejně jako olejové nánosy povrchu pláště při profukování kotle a povrch byl umyt sodou a vodou. Nakonec po odstranění kamene byl vnitřní prostor kotle opláchnut hadicí s vodou a veškeré zbytky kamene a nečistot odklizeny průlezem u dna kamene.

Čištění trubek

Kouřové trubky se čistily spirálově stočenými drátěnými kartáči, které byli přišroubovány na dlouhých tyčích, které se protahovaly jednotlivými rovnými trubkami. Čištění se provádělo během pravidelné údržby, když byla otevřena dvířka dýmnice. U oboustranného kotle, který se na Titaniku nacházel, se protahování trubek provádělo z přední strany kotle směrem ke spalovací komoře. Poté se z topeniště a spalovací komory odstranily nečistoty jako saze a popel. Nakonec byla provedena výměna spálených roštnic.


Video: RMS Olympic "The Old Reliable"

13. května 2013 v 15:53 | Patrik Martiník |  Videa
Po delší době video, již třetí o RMS Olympic.

William McMaster Murdoch

6. května 2013 v 20:40 | Patrik Martiník |  Posádka RMS Titanic

Jméno: William McMaster Murdoch
Narozen: 28.února 1873(pátek), Dalbeattie, Skotsko
Věk: 39 let, 1 měsíc, 18 dnů
Povolání: 1. důstojník
Poslední loď: Titanic

William McMaster Murdoch se narodil v Dalbeattie jako čtvrtý syn Samuela Murdocha a Jane Muirheadové.
Murdoch ještě předtím, než začal sloužit White Star Line, se plavil na plachetnicích, ale poté už na palubě lodí WSL Medic a Runic, ale později byl převelen na Arabic, Adriatic, Oceanic, Olympic a Titanic.
Henry T. Wilde se stal zástupcem kapitána a proto na Titaniku byl Murdoch prvním důstojníkem.
William Murdoch byl v době nárazu Titaniku na můstku, poté pomáhal při potápění lodi cestujícím do záchranných člunů a nakonec 15.dubna 1912 zemřel.

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ