Last video "Titanic-WSL"

Říjen 2012

Paluba C- Knihovna druhé třídy

31. října 2012 v 19:28 | Patrik Martiník |  Paluba C

Knihovna druhé třídy se nacházla na palubě C. Cestující se mohli dostat do této místnosti schodištěm pro druhou třídu a nebo z promenády, která byla vedle.
Byla v adamovském stylu, a měla dřevěné obložení. Cestující ji hojně využívali hlavně jako čítárnu a písárnu. Seděli na sedačkách, židlích a větších pohovkách.
Všechny knihy si cestující mohli půjčit ve velké skleněné skříni.
Používalo se linoleum, stejně jako u některých dalších místech Titaniku.
V místnosti během plavby často pobýval anglický učitel Lawrence Beesley a právě on napsal o knihovně 14.dubna 1912:
"Odpoledne byla knihovna přeplněná, protože na palubě bylo chladno, ale z oken jsme viděli, jak svítí slunce. Za dva dny jsme měli připlout do New Yorku. Knihovna byla krásně zařízená, byly tam křesla a stolky, na nich rozehrané karty či kus listu s úryvkem na něm. V čele knihovny stála velká knihovna, zřejmě z mahagonu, a také velké sloupy. Když jsem se podívala z okna, viděla jsem promenádu a na ní děti Michela Navrátila, jak si hrají…"

Paluba C- Kuřácký salón třetí třídy

29. října 2012 v 17:41 | Patrik Martiník |  Paluba C

Kuřácký salon třetí třídy byl na palubě C.
V této místnosti se kouřilo a pilo, cestující sedávali na dlouhé lavice a na dřevěné židle, které měly tmavou barvu. U židlí byly stolky, také ze dřeva.
Linoleum bylo ve stylu kosočtverců s motivy křížů, které byly červené i bílé.
Do kuřáckého salonu, stejně jako v první a druhé třídě, nemohly ženy, protože v té době nebylo vhodné, když žena kouřila.

"The Liners of Dreams"- RMS Oceanic(1899)

26. října 2012 v 23:45 | Patrik Martiník |  Videa: "The Liners of Dreams"
Vítám Vás u dalšího dílu "The Liners of Dreams" s pořadovým číslem pět. Dnes se podíváme na RMS Oceanic, slavnou loď White Star Line. Hodně členů posádky, zejména důstojníci, přešlo poté na Olympic, resp. Titanic.


Informační část u Velkého Schodiště "Enquiry Office"

26. října 2012 v 23:35 | Patrik Martiník |  Paluba C

Informační kancelář "Enqiury Office " byla v pravé části Velkého Schodiště na Palubě C. Společně s chodbou pro kabiny první třídy, která byla ovšem na druhé straně, tvořila tuto část paluby. I u kanceláře byla chodba pro kabiny.
Kancelář plně sloužila cestujícím. Ti se mohli ptát na cokoliv, co je zajímá a co mají na srdci. V kanceláři byly také trezory, do nichž si mohli dávat cestující své šperky a ostatní drahé věci, včetně peněz.
Cestující si zde mohli koupit lehátka na palubě, lístek do Tureckých lázní atd. Mohli sem také dávat dopisy, telegramy, marconigrami a ostatní věci.
Kancelář byla vybavena stejným obkladem jako celé Velké Schodiště, tedy ořechově hnědá barva v dřevěné podobě. Měla také okénka, pod nimi jsme mohli vidět stejné obložení jako u zábradlí Velkého Schodiště. "Enqiury Office" byla otevřena do večerních hodin, po otevírací době byla okénka zamnkuta roletami.

"The Liners of Dreams"- RMS Teutonic

21. října 2012 v 13:03 | Patrik Martiník |  Videa: "The Liners of Dreams"
Včera jsme zveřejnili další video seriálu "The Liners of Dreams", a to 4.díl o RMS Teutonic!

Paluba C- Ubytování

21. října 2012 v 12:58 | Patrik Martiník |  Paluba C

Na Palubě C bydleli cestující první třídy. Na palubě Titaniku bylo dohromady 148 kajut ve 137 metrové chodbě. Kajuty byly luxusní, a v nich byly toaletní stolky, lampička, topení, větráky, a většinou dvě postele.
Ti nejbohatší si mohli pronajmout další kajutu, nebo například také si vést snídaně, obědy a večeře přímo do kajut. Salónní kajuty stály 870 liber, takže si ji mohli dovolit jen velcí zbohatlíci. V nich jsme mohli nalézt dřevěné postele s nebesy, společně se závěsy, aby měl cestující dostatek soukromí. Kajuty obsahovaly také sedačku, stolky s vybavením a dřevěnými židlemi.
Některé normální kajuty neměly své toaletní zařízení, na to, aby se člověk o koupal a udělal potřebu, musel do umývárny, resp. toalety. Ty byly odděleny na pánské a mužské.

Nakládací jícen na palubě B

17. října 2012 v 21:02 | Patrik Martiník |  Paluba B

Nakládací jícen č.4 se nacházel na palubě B a jícny sloužily na doplňovaní zásob(potraviny, pití atd.) a táhly se skoro od přídě k zádi. Každopádně, na lodi bylo 6 jícnů. Zásoby byly podávány jeřáby, které byly umístěny na příďové a záďové nádstavbě(takže mimo dosah paluby B)
Nutno podotknout, že jícny na palubě B byly rozděleny na dvě části.

Poop deck

15. října 2012 v 21:07 | Patrik Martiník |  Paluba B

"Poop Deck", nebo také promenáda třetí třídy, se nacházela na zádi.
Takovédle prostory na vetších lodích znamenaly ochranu před bouřemi, což na Titaniku hrozilo, ale loď byla tak velká, že se z toho udělala promenáda, která sloužila hlavně dětem a jejich rodiči.
Promenáda byla nad společenskou místností třetí třídy, strojovnou kormidel a kuřáckým salonem třetí třídy. Cestující mohli využívat lavičky, ale důležitou práci tam měly vratidla, světlíky atd. Můstek, využívaný pro kotvení lodi a lepší řiditelnost zádi, měl telefon, kormidlo a telegraf, tedy skoro stejné prvky, jako na přídi. Na můstek se cestující nemohli dostat.


Seriál "The Liners of Dreams"- SS Britannic(1874),SS Germanic(1875)

13. října 2012 v 23:53 | Patrik Martiník |  Videa: "The Liners of Dreams"
Rozhodli jsme se, že spojíme Britannic a Germanic dohromady, protože jsou to sestřičky, jsou skoro stejné a obrázků bylo málo. A tak jsme to spojili a vzniklo nám další video "The Liners of Dreams" od Titanic-WSL.


Pařížská kavárna na Palubě B

10. října 2012 v 16:34 | Patrik Martiník |  Paluba B

Pařížská kavárna se nacházela na Palubě B. Kavárna měla kapacitu kolem 70 pasažérů, ti měli k dispozici 21 stolů. Stěny měly dřevěné obklady a mříže. Cestující se při kávičce mohli kochat na oceán, lidé si vybírali jídla díky jídelnímu lístku. V této restauraci se mohlo samozřejmě kouřit. Když bylo špatné počasí, jednoduše se okna zavřela, naopak tomu bylo při pěkném počasí. Na Titaniku se tato kavárna proslavila.

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ