Last video "Titanic-WSL"

Vyšetřování zkázy Titaniku- Část 4.

7. srpna 2012 v 23:54 | Patrik Martiník |  Vyšetřování zkázy Titaniku

Odbavení záchranných člunů Titaniku

V době, kdy se kapitán Smith dozvěděl o tom, že se jeho loď potápí, nařídil naplnit záchranné čluny. Dalším rozkazem bylo, ať do člunů chodí prvně ženy a děti. Poté byly vypáleny signální rakety.
Systém pro naloďování do člunů na Titaniku neexistoval, takže na lodi byl zmatek. Nebylo jasné, kolik cestujících se do člunu skutečně vejde, kolik členů posádky na ni bude a jak se má ovládat. Na jedné strany se pouštěly jen ženy a děti, na druhé straně snad každý. Ale celkově to šlo znát, že na člun chodí ženy a děti. Bohužel čluny nebyly naplněny doplna a tím pádem bylo více utonuvších.

Nebyla využita plná kapacita člunů

RMS Titanic byl vybaven čluny pro 1176 osob, zachráněných však bylo jen 711. Jen některé čluny byly naplněny do posledního místa, zatímco ostatní čluny byly poloprázdné. Někteří pasažéři byli poté naloďováni na palubě A a B. Dvacátý člun se převrátil a člun byl jako vor, na něm byli důstojník Lightoller, telegrafisté Bride a Phillips(ten poté zemřel), cestující plk. Gracie a Jack Thayer.

Vybavení záchranných člunů

Místo, od kterého byly čluny spouštěny, bylo asi 25 metrů nad hladinou. Kdyby moře loď rozhoupalo, tak by se rozhoupaly i čluny, které by pak narazily na loď. Apelujeme výrobce člunů, aby se zlepšily.

Zprávy o sporech na člunech

Co člověk, to výpověď. Ve člunu č. 1 bylo prý jen 10 lidí. To řekl cestující. Ale přidělený námořník tvrdil, že na člunu bylo 7 členů posádky a 14-20 cestujících. Jiný důstojník řekl, že na člunu bylo 22 mužů, ale 4-5 žen.

Nebyly rozdíly mezi cestujícími

Cestující tvrdí, že na lodi nebyla, krom pár jedinců, panika. Při nakládání cestujících na čluny nebyly rozdíly mezi první, druhou nebo třetí třídou. Ženám a dětem byla udělována přednost.
Výbor je předsvěčen, že kdyby lana k sobě čluny přivázaly, tak by se mohlo do člunů vlést více cestujících. Bylo by to pravděpodobné, kdyby se čluny k místu neštěstí vrátily.

Chování ve člunech

Po spuštění čluny pluly směrem ke Californianu. Ostatní čluny zůstaly na místě a čekaly. Poté, co byly cestující z jednoho člunu přemístěny do čtyř, byly svázany k sobě a co odezněla úzkost a byl klid, tak důstojník Lowe se s člunem vrátil. Zachránil 4 osoby a jedna zemřela. Důstojník poté vzal do člunu č. 14 jeden ze skládacích člunů a zachránil další pasažéry.
Lidé, kteří byli na převráceném člunu, byli zachráněni(důstojník Lightoller, Gracie, Thayer, telegrafista Bride a Phillips). 4 člun připlul až k boku Carpathie, jeho posádku tvořilo 28 žen a dětí(spíše 3. třída), 3 topiči, 1 steward, 4 Filipínci, prezident J.B.Ismay a pan Carter.

Potopení Titaniku

Loď šla pod vodu prvně na přídi, a před potopením(15.dubna 1912 v 0:47 NY času) svislá. Objevily se dohady, jestli se Titanic rozlomila na 2 části, ale je pravděpodobné, že se Titanic nerozlomil a potopil se v celku.(Tenhle názor není platný, v roce 1985 byl nalezen vrak Titaniku rozlomený na dvě části).

Nedošlo k sání a víru

Komise rozhodla, že když Titanic byl pod vodou, tak nedošlo k víru. Svědci tvrdí, že při klesání loď nezpůsobila vir.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ