Last video "Titanic-WSL"

Vrak Titaniku- Potopení

15. srpna 2012 v 22:25 | Patrik Martiník |  Vrak Titaniku

Jak Robert Ballard našel vrak Titaniku, vyvrátily se a naopak potvrdily spekulace. Titanic na dně je rozpůlený, výbor si myslel, že loď byla neporušena. Ballard došel k závěru, že k vzhledem ke vzdáleností trupu mezi sebou, se Titanic rozlomil na hladině nebo těsně pod ní.
Jak se příď ponořovala do vody víc a víc, na kýl působil tlak, který nevydržel a loď se rozlomila mezi třetím a čtvrtým komínem. Titanic se nerozlomil u expanzních spojů, ale jen v nádstavbách. Obě části padaly dolů v rychlosti asi 50 km/h, jako první dopadla příď, poté záď. Nejlehčím předmětům mohlo trvat se potopit až několik hodin.
Dlouho se vědci ptali, co je existence trhliny, který způsobil ledovec. Léta se věřilo, že led roztrhla loď na pravoboku od 1. do 5. komory a šestá byla jen lehce. Svědci vypovídali, že po nárazu ihned šla ledová voda do lodě- to říkali topiči Frederick Barrett a George Beauchampa. Vědci dokázali, že ledovec musel loď říznout jako konzervu, ale někteří tvrdili, že ledovec loď jen promáčkl.
Jeden z posledních sestupů k první expedici Titaniku byl počat 22. července 1986. Robot Jason prozkoumal podrobně celý vrak, hlavně příď. Od přídě po třetí přepážku je Titanic zabořený do bahna a písku pod čárou ponoru, takže poškození bude navždy skryto v hlubinách. Ale ve směru přídě šlo trochu vidět "poškození". Po prozkoumání se zjistilo, že to není požkozená část. Bylo zajímavé pokřivení vraku. Jedno pokřivení bylo výrazné, pláty se vyhnuly ven a zase obracely dovnitř. I přes velké pokřivení obšívky nenasvědčovalo tomu, že tohle požkození se udělalo až na dně. Náraz byl tak prudký, narušil celou strukturu vraku: přiď není v rovině, je ohnuta dolů a více zabořená v písku. Dál, na úrovni můstku, je našlo zborcení plátů, narušení spojů a otvory ve vypadlých nýtech.
Byla naskytnuta možnost, že trhlina přece jen existuje a je v přední části vraku v písku. Je jisté, že ledovec nezpůsobil(jak se věřilo 70 let) dlouhou ránu v boku. Namísto toho se pláty zprohýbaly, a štěrbinami se valila voda.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ