Last video "Titanic-WSL"

Vrak Titaniku- Informace

10. srpna 2012 v 23:35 | Patrik Martiník |  Vrak Titaniku

První pokus o nalezení vraku Titaniku se pokusil texaský miliardář Jack Grimm. On nehledal jen Titanic- měl na starost třeba hledání díry na severním pólu, příšery v jezeře Loch Ness, Noemovu archu v Turecku, nebo snežného muže v Tibetu. Každopádně, najal si dva oceánografy, koupil si loď H. J. W. Fay, a 14.července 1980 se vydal k hledání.
Expedice měla cíl- prozkoumat oceán v místě, kde se Titanic potopil. Měl sonar jménem Sea Marc, která byla vpuštěna na dno a tahal loď. Sea Marc vysílala signál až jeden a půl míle daleko.
Jack Grimm se však vraku Titaniku nedočkal. Zkoušel to i v roce 1980, 1981 a 1983- ani jednou to nebylo úspěšné. Příčina neúspěchu? Grimmův amatérismus a tvrdohlavost. Měl špatné počasí, nevěděl, kde se Titanic nachází a neměl moc času. Vracel se na místa, kde Titanic nebyl.
Třináct let se připravoval Robert Ballard na to, aby nalezl vrak Titaniku. Vynikající geolog uměl příběh Titaniku nazpaměť, měl velké znalosti, které pod hladinou moře použil.
Klíčem celé akce byly přístroje, které musely fungovat. V polovině 70. let existovala ponorka Alvin, která mohla s pasažéry vstoupit do hlubin asi 2000 metrů, i se zařízením AGNUS(Acoustically Navigated Geological Underwater Survey), která byla tvořena i trubkovou konstrukcí. Loď táhne AGNUS ve vodě a kamery pořizovaly záběry ze dna. Alvin v té době neuměl vystoupat do dna tam, kde je Titanic. Ballard navrhl vojenskému námořnictvu, aby financoval na nové přístroje: ponorka Argo a robota Jasona. Argo byl podobný svému předchůdci AGNUS.Argo táhla loď na kabelu a robot Jason byl připraven na spuštění pro detailnější prozkoumávání lodi. Měl mít vlastní pohonný systém a měl světlo, 2 kamery, a 2 chapadla. V létě roku 1985 bylo Argo v laboratořích Woodsholeského institutu dokončen. Posádka musela s Argem absolovat třítýdenní zkoušky. Zkouška? Vrak Titaniku.
Bohužel Ballard měl na prozkoumání oblast vraku jen3 týdny. Věděl, že to nestihne, tak se obrátil na IFREMER(Francouzskýnárodní oceánografický institut). Ti souhlasili a byla dohodnuta operace ve dvou fázích: v první bude jejich výzkumná loď Le Suroit pod vedením Jeana-Louise Michela a ve druhé loď Knorr, která obepluje všechny objekty- bylo jasné, že jeden z nich je vrak Titaniku. Vše bude dokumentováno.
V posledních minutách zbývajících do expedice dr. Ballard a Michel strávili 100 hodin nad určeném místě. Shromáždili informace o Titaniku a do toho zatáhl pozici Titaniku, kterou řekl čtvrtý důstojník Boxhall. První a druhá expedice měli trvat 5 týdnů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ