Last video "Titanic-WSL"

Vrak Titaniku- Další sestupy

23. srpna 2012 v 23:21 | Patrik Martink |  Vrak Titaniku

12.července 1986 se dr. Ballard a jeho tým ponořili opět k vraku Titaniku. Měli loď Atlantis 2 a robota Jasona Jr. V přední části Alvinu byla titanová kabina ve tvaru koule o poloměru 2 m, pro tři členy posádky, měli tam baterie, televize, kamery, foťáky atd. U přídě Alvinu byla mechanická ruka. Robot měl 125 kilo a byl spojen 70 m kabelem, takže měl vlastní pohon, světla, videokameru atd.
13.července Ballard a spolupracovníci nastoupili do robota, a sestup mohl začít. Čtyři závaží v trupu táhly ponorku dolů. Když se dostali na dno, tak se dvě závaží odtrhlo. Doktor Ballard se mohl minule kochat přídí Titaniku jen 2 minuty, pak došla baterie.
Další den, 14.července, se Ballard opět dostal na palubu Titaniku. Až teď bylo jasné, že příď je hodně zabořena do písku a bahna. Kotva byla si jen dva metry od dnem. Rez vytvářena krápníky. Bakterie rozleptávaly povrch lodi, oxidovaly a produkovaly. Bylo jasné, že Titanic nebude zvednut na hladinu. Rozpadl by se .
Alvin byl na palubě vraku a byl to smutný pohled. Místo prken pokrývali vrak měkkýši, , které dřevo zničili. Stropy, obložení, nábytek, dokonce Velké Schodiště- zmizelo. 2 hodiny a 50 minut byl Alvin na palubě, kamery běžěly. Pak docházela baterie, takže museli nahoru. Málem to skončilo nehodou. Při nárazu na hladinu Jason jr. vykouzl a v pádu do temných hlubin ho zachraňovaly jen lana.
Robot se celou noc opravoval. Alvin byl na palubě Titaniku, Jason Jr. pronikl do Velkého Schodiště. Skleněná kopule fuč, po alegorických hodinách ani stopy. Naštěstí se zachoval jeden lustr, , který visel doslova na drátcích.
Dr. Ballard se zůčastnil každého výletu do hlubin, zbývající členové posádky se měnili. Při 6. ponoření se Ballard zaměřil na trosky okolo lodi. Poté jeli k zádi. Záď byla zabořena asi 15 m, 5,5 metru kormidla vyčnívalo. Tři šrouby pohltilo bahno a písek. Alvin jel na záďovou nádstavbu a tam díky mechanické ruce dali památku zemřelého Billa Tantuma a všech utonuvších a 15.dubna 1912. O mrtvoly se postaraly ryby a o kosti slaná voda. Poté zmizely i šaty. Někdy byly dochovány boty. Někdy byly viděny boty.. Bylo jasné, že tam byl jeden z mrtvých.
Poslední 11. cesta se uskutečnila 24. července. Dr. Ballard umístil další paketu na příď. Dvanáctidenní expedice skončila.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ