Last video "Titanic-WSL"

Vyšetřování zkázy Titaniku- Část 2.

31. července 2012 v 20:48 | Patrik Martiník |  Vyšetřování zkázy Titaniku

Vyplutí parníku Titanic

RMS Titanic vyplouvala se Southamptonu ve středu 10. dubna 1912 v 12:14 s 899 důstojníky a členů posádky. Titanic chtěl zvednout kotvy, jenže na ni se chytily řasy, takže loď se spozdila o půl hodiny.

Seznam cestujících a zachráněných

Na palubě Titaniku bylo 2207 cestujcích a posádky. Katastrofu přežilo 711 lidí a zahynulo 1496. Zachránilo se 60 procent cestujících první třídy, 42 procent cestujících druhé třídy, 25 procent cestujících třídy třetí a 24 procent členů posádky.

Počasí v průběhu plavby

Během plavby bylo počasí jasné, krom desetiminutové vlny a moře bylo klidné. Slunečno, v noci svítily hvězdy. Když loď se míjela s ostatními loděmi, pozdravili se.

Zprávy o ledovcích

Ve třetím dnu plavby dostal telegrafista Titaniku zprávy o ledovcích a podle dochovaných zpráv se dostaly tři zprávy o ledu ve dne neštěstí. První přišlo v poledne z parníku Baltic, který patří také White Star Line.Oficiální zpráva:
PARNÍK BALTIC, 14. DUBNA 1912
Máme po cestě proměnlivé větry, jasné počasí. Řecký parník Athinai nám poslal zprávu, že v 41,51 s.š. a 49,52 z.d. míjel ledovce a ledová pole. Včera v noci jsme mluvili s parníkem Deutschland(Štětín-Filadelfie), došlo mu palivo, v 40,42 s.š. a 55,11 z.d. Pozdrav do New Yorku i dalším parníkům. Přeji Titaniku hodně zdaru.

Druhou zprávu dostal Titanic z lodi Californian(Leyland Line) v neděli 14. dubna 1912 v 17:35. Oficiální zpráva:
Poloha 42,3 s.š., 49,9 z.d, tři velké ledovce 9 kilometrů na jih od nás. Zdravím, Lord.

Třetí zpráva přišla z lodi Amerika, přes Titanic a Mys Race zpráva smířovala do Hydrografického úřadu ve Washingtonu: Oficiální zpráva:
PARNÍK AMERIKA, PŘES TITANIC A MYS RACE, 14.DUBNA 1912
HYDROGRAFICKÉMU ÚŘADU, WASHINGTON D.C.
Amerika míjela dva ledovce, 41,27 s.š. a 50,8 z.d
K.N.U.T

Čtvrtá zpráva přišla Titaniku ve 21:05
Museli jsme zastavit, všude led.
Radista Titaniku říká:
Zklapni, já pracuji s mysem Race.
Toto byla poslední zpráva, kterou Californian poslal Titaniku, poté šel radista Californianu spát.

Led na severu a jihu kurzu plavby Titaniku

Titanic dostával různé zprávy o ledovcích, včetně toho, do kterého narazil. Neproběhla žádná diskuze mezi důstojníky, nebyla žádná schůzka, která by se ledovcím zabývala, nikdo se o to nestaral. Rychlost byla stále stejná, jediná zpráva od důstojníků k hlídce byla, aby se dobře dívaly, jestli nespatří ledovec. Dle svědectví důstojníka Lightollera, který měl na lodi službu do 22:00, řekl kapitánovi, že kdyby byla mlha, tak zpomalí. Ale bylo jasno. Nebyla mlha, rychlost Titaniku byla stále stejná a rychlá.

Rychlost

Rychlost na širém moři od vyplutí z Queenstownu se zvyšovala. První den plavby bylo ujeto 860 km, poté 960, třetí den už 1011 km a krátce před střenutím s ledovcem plul Titanic nejrychleji. 21 uzlů, tedy 39 km/h.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ