Last video "Titanic-WSL"

Posádka RMS Titanic-Telegrafisté

4. července 2012 v 23:10 | Patrik Martiník |  Posádka RMS Titanic

Jack Phillips

Jack Phillips měl 25 let, pracoval za Marconi a byl jeden z nejlepších pracovníků v této branži. Začal na poště a v roce 1906 nastoupil do telegrafického učiliště v Liverpoolu. Zkoušky zvládl na výbornou a začal na lodích. Byl na Teutoniku, Lusitanii, Mauretanii, Campanii a na Oceaniku. Poté byl přesídlen na Titanic.

Harold Bride

O tři roky mladší Harold Bride začal stejně jako Phillips na poště. I on byl na učilišti v Liverpoolu a v roce 1911 začal etapu s loděmi. Byl na větších parnících, před Titanikem byl na Lusitanii. Byl velký přítel Phillipse.

Lodní noviny

Lodní noviny byly vydávány ráno při zvonu, který zdůrazńoval, že je snídaně. Stál několik šilinků, noviny se jmenovaly "Atlantic Daily Bulletin". Ten měl dvanáct stran, na kterých si cestující mohli přečíst inzeráty, články ze světa vědy, umění a literatury, tahle část byla nachystána na pevnině. Informace z burzy, dostihy a nejčerstvější zprávy byly tisknuty v lodní tiskárně. Noviny byly docela oblíbené, cestující je hojně četli.

Bezdrátová telegrafie byla objevem 20. století. Vynalezl dto Gugielmo Marconi, ten řekl: "Ti, co jsou po mořích, jsou odtženi od pevniny. Cestující si mohou vyměnit pozdravy a vzkazy a například na velkých lodích může být můj nápad dobrý pro lodní noviny."
A také to bylo důležité pro spojení mezi loděmi, např. při potížích.
Radiostanice RMS Titanic byla v té době nejmodernější na světě, krom Olympiku. Ve dne by dosah 250-400 mil, v noci i 2000 mil. Titaniku byl přidělen znak MGY. Stanici tvořily 3 místnosti: ve které byl příjmač, operační stůl a zařízení, ve druhé byla vysílačka a ve třetí radisté spali. Energie byla udělována parním strojům. Radisti na Titaniku byli Harold bride a Jack Phillips.
Jak byla rozdělena služba? Phillips byl od 20 h do 2h, poté Bride od 2 h do 8 h. Přes den to bylo rozděleno takhle: do 14h odpoledne Phillips, od 14h do 20h Bride. I když, radisté si rozdělovaly služby podle toho, jak se jim to zlíbilo.
Součastí telegrafistů bylo samozřejnmě příjmání informací. V dané době řekl Phillips či Bride, že přepíná na příjem zpráv a poté naladil příjmač. Používala se morseovka. Zachycoval tak 18 slov za minutu, takže zpravodajství trvalo tak 30 minut. Jak to skončilo, tak záznam poslali hospodáři, ten tiskaři a poté byly noviny přichystány na ráno. Signal v Atlantiku byl jasný a dalo se mu rozumět, ale třeba někdy neměli radisté všechny informace.
Během služby bylo příjmáno stovky vzkazů a zpráv, radista musel rozeznat řadu svých kolegů na lodích nebo stanicích podle "rukopisu". Telegrafisté se od školy spolu znali a pořávali si "dobré ráno" nebo "dobrou noc".
Postavení telegrafistů bylo zvláštní. Nepatřili k důstojníkům na lodi, měli jiné uniformy, Bride a Phillips měli uniformu "Marconi" a tahle společnost je vyplácela. Radisti svojí bytost moc neopouštěli. Měli tolik práce, že nestíhali třeba oběd nebo večeři. Kolik takoví radisti dostávali? Zhruba 4 libry. Ale byli to velcí borci. O tom není pochyby..
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ