Last video "Titanic-WSL"

Slováci na Titaniku

27. června 2012 v 17:49 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Slavní cestující na Titaniku
V oficiálním archívu Titaniku nalezneme seznam utonuvších a přeživších cestujících, v jednom z nich je slovák Michel Navrátil se svými dvěma syny. Rozpadalo se mu manželství a proto unesl své děti a naskočil na Titanic. Michel katastrofu nepřežil, ale oba synové ano. NIkdo ale netušil, od koho ty dvě děti byli. Byly nazváni "Sirotci z Titaniku" a jejich máma je poznala díky fotce v novinách. V roce 1912 čtyřletý Michel zemřel 30. ledna 2001 v 92 letech. Takže patřil mezi poslední přeživší z Titaniku...
Dalším pasažérem(pasažérkou ) je Maria Lovasiková. Ta se narodila v roce 1870 v Hricovském Podhradí. Maria byla krásná a tak si podmanila srdce richtáře, který ji vzal na Titanik. Každopádně, byla ve třetí třídě a patřila mezi prvními obětmi v podpalubí. Chtěla jet do Ameriky, byl to její sen. Díky pozdě poslané sifkartě byla Maria Lovasiková prohlášena za mrtvou až 31. října 1961, tedy skoro 50 let od neštěstí.
Josef Hancko
Josef Hancko si koupil lístek na Titanic a netušil, podobně jako všichni cestující, že se loď potopí. Byl tekovčan a Jozef Pacala začal psát "Kroniku událostí ze života v Tekově". Za několik let později na "novinářem" přišel Cyril Hancko, vnuk Josefa.
Rok 1912. Tehdy třicetiosmy letý Josef Hancko neměl práci, a tak se vydal pracovat do USA. Tam byl jeho švagr. Agent mu zaplatil plavbu robustní stavby společnosti White Star Line- Titanic. Měl být ve třetí třídě. Jenže, do Cherbourgu se sice Hancko dostal, ale byl unavený, neměl povinnou prohlídku u lékaře a tak ho na palubu nepustili. Josef musel k doktorce a poté odplul jinou lodí do Ameriky.
Obyvatelé v Tekově se poté dověděli, že se RMS Titanic při své panenské plavbě potopil. Mysleli si, že je mrtvý. Protože Josef měl lístek do třetí třídy a tam většina pasažérů zahynula. Ale Josef v USA pracoval. "Našel si po dlouhé době práci, ale první výplatu mu ukradli. Tu další si tak tak uhlídal. Pepa byl ale hodně pracovitý. Pár vydělaných dollarů poslal manželce. Jak již jsem psal, v Tekově si mysleli, že je Josef mrtvý. Ale jak přišel list do Tekova, tak manželka Josefa omdlela. Po malé dědině se šířila zpráva, že Josef Hancko se zachránil.
Josef Hancko se vrátil domů až v roce 1915. To už byla první světová válka, takže Josef tam musel jít. "Josef nechtěl jít bojovat a zavřeli ho, protože si mysleli, že přišel z Ameriky jako špion. Ale byl nevinný. Poté dělal tlumočníka velitelovi rakousko-uherských vojáků." řekl Cyril. Josef měl dobrou zásobu: uměl anglicky, německy, maďarsky a srbochorvatsky. "Mrzí mě, že jsem se o to nezajímal více. Ale měl jsem jiné zájmy. Řekl jsem mu, že jsme mohli se odstěhovat do Ameriky. Ale on kvůli manželce nejel."
"Babička o Josefovi moc ráda nemluvila. Ale těšila se z něj. Josef se vlastně jako kdyby po druhé narodil. Říkávalo se, že teď bude hodně dlouho žít. A Josef Hancko zemřel až v 88 letech kvůli chřipce." dodal Cyril.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ