Last video "Titanic-WSL"

Češi na palubě Titaniku

25. června 2012 v 19:24 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Slavní cestující na Titaniku
Důstojník Pitman při sezení v záchranném člunu se podíval na potápějící se Titanic, a jak loď klesla pod hladinu, tak se podíval na kapesní hodinky: 15. dubna 1912, 2:20 ráno. Titanic byl překonám oceánem. Cestující, kteří zůstali na palubě, byly v mrazivé vodě. Prý se zachraňovali i češi. Jací? Čtěte.

Čeští muži na palubě Titaniku: Stevard Rudolf Linhart, černý pasažér jménem Viktor Halva, člen lodní kapely Karel Stanke, strojník Jan Kabát, číšník Josef Kielbasa a cestující druhé třídy Michel Navrátil a 2 synové. Byly opravdu na palubě Titaniku?
Josef Kielbasa stále říkal až do své smrti, že byl na palubě Titaniku jako čišník. Při nárazu do ledovce držel tác piva a nepolil se. Přítel telegrafista Phillip Albert mu pošeptal, že dostal rozkaz SOS a Kielbasa sprintoval nahoru mezi čluny. Pomáhl ženám a dětem nastupovat do záchranných člunů. Tak to řekl Kielbasa. Ale prý cestující nepoznali náraz, s lodí to jen trochu třáslo. Ba co více, radista se nejmenoval Phillip Albert, ale John George Phillips, a navíc, Kielbasa prý neuměl Anglicky. A panika? Ta začla když Titaniku zbývaly poslední minuty života.
Máme tu dalšího českého zástupce na palubě Titaniku. Ale také se to nedá dosvědčit. Viktor Halva chtěl do Ameriky. Lístek do ní měl, ale TItanic ho lákal. Jenže už bylo vyprodáno, přesto se Halva nevzdal. Při nákládání zásob začla panika a Halva toho využil. Poté přemluvil pasažéra v kajutě 903 , aby ho ukryl. Kajutu opustil 14. dubna. Titanic se v té době potápěl. Na člun se Halva nedostal, skočil z paluby, uviděl člun a lidé ho na něj vytáhli.
Alespoň jeden příběh je stoprocentně pravdivý. Na palubě zachraňující Carpathie byl člen posádky jistý Alois Jelitík, rodák z Mohelnice. Pomáhal zachráněným cestujícím Titaniku. Nevlastní dcera nechala v 70. letech v Mohelnickém muzeu kresbu lodě. Na kresbě ale byl Olympic, sesterská loď Titaniku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Liška Martin Liška | 8. července 2015 v 11:08 | Reagovat

Ať už tam Jan Kabát byl nebo ne, stal se hrdinou jedné krátké povídky, kterou přítelkyně vytvořila v rámci kurzu Tvůrčí psaní ve škole - http://magdalenakonst.wordpress.com/2015/07/02/tvurci-psani-4-cast/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ