Last video "Titanic-WSL"

Červen 2012

"Titanic Walktrought Project"- Recepce na palubě D

30. června 2012 v 20:15 | Patrik Martiník |  Obrázky z "Titanic Walktrough Project"
V V dalším díle "Titanic Walktrought Project" se podíváme na Recepci na palubě D. Tato recepce byla před jídelnou pro první třídu.

Posádka Titaniku- Kapitán E.J. Smith

29. června 2012 v 19:40 | Patrik Martiník |  Posádka RMS Titanic
Edward J. Smith začínal s loděmi, tedy s plachetnicemi v 16 letech jako plavčík. V průběhu anglo-búrské války byl jako kapitán v Královské námořní záloze. V roce 1912 měl tu čest být kapitánem Titaniku, měl šedesát let a ve službách společnosti White Star Line sloužil 30 let a 25 jako kapitán. Prý měl E.J. Smith za sebou 2 000 000 mil plavby, a White Star ho jmenovala komodorem flotily a plavil se na nejluxusnějších lodích. Panoval i Olympiku. Dostával největší plat, 1250 liber ročně(např. kapitán Lord z Californian bral 240 liber). Existují také záběry pana Smithe, ve kterém byl zachycen v kabině, jeho uniforma měla čtyři pásy na rukávu a měl narovnané vousy. Vypadal dobře.
Kapitán E. J. Smith byl velmi oblíbený mezi cestujícími, někteří pasažéři chodili jen na ty lodě, na kterých Smith byl.
Smith zemřel při katastrofě Titaniku, naposled byl viděn u kormidla, kde ho pravděpodobně smetla vlna.

Slováci na Titaniku

27. června 2012 v 17:49 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Slavní cestující na Titaniku
V oficiálním archívu Titaniku nalezneme seznam utonuvších a přeživších cestujících, v jednom z nich je slovák Michel Navrátil se svými dvěma syny. Rozpadalo se mu manželství a proto unesl své děti a naskočil na Titanic. Michel katastrofu nepřežil, ale oba synové ano. NIkdo ale netušil, od koho ty dvě děti byli. Byly nazváni "Sirotci z Titaniku" a jejich máma je poznala díky fotce v novinách. V roce 1912 čtyřletý Michel zemřel 30. ledna 2001 v 92 letech. Takže patřil mezi poslední přeživší z Titaniku...
Dalším pasažérem(pasažérkou ) je Maria Lovasiková. Ta se narodila v roce 1870 v Hricovském Podhradí. Maria byla krásná a tak si podmanila srdce richtáře, který ji vzal na Titanik. Každopádně, byla ve třetí třídě a patřila mezi prvními obětmi v podpalubí. Chtěla jet do Ameriky, byl to její sen. Díky pozdě poslané sifkartě byla Maria Lovasiková prohlášena za mrtvou až 31. října 1961, tedy skoro 50 let od neštěstí.
Josef Hancko
Josef Hancko si koupil lístek na Titanic a netušil, podobně jako všichni cestující, že se loď potopí. Byl tekovčan a Jozef Pacala začal psát "Kroniku událostí ze života v Tekově". Za několik let později na "novinářem" přišel Cyril Hancko, vnuk Josefa.
Rok 1912. Tehdy třicetiosmy letý Josef Hancko neměl práci, a tak se vydal pracovat do USA. Tam byl jeho švagr. Agent mu zaplatil plavbu robustní stavby společnosti White Star Line- Titanic. Měl být ve třetí třídě. Jenže, do Cherbourgu se sice Hancko dostal, ale byl unavený, neměl povinnou prohlídku u lékaře a tak ho na palubu nepustili. Josef musel k doktorce a poté odplul jinou lodí do Ameriky.
Obyvatelé v Tekově se poté dověděli, že se RMS Titanic při své panenské plavbě potopil. Mysleli si, že je mrtvý. Protože Josef měl lístek do třetí třídy a tam většina pasažérů zahynula. Ale Josef v USA pracoval. "Našel si po dlouhé době práci, ale první výplatu mu ukradli. Tu další si tak tak uhlídal. Pepa byl ale hodně pracovitý. Pár vydělaných dollarů poslal manželce. Jak již jsem psal, v Tekově si mysleli, že je Josef mrtvý. Ale jak přišel list do Tekova, tak manželka Josefa omdlela. Po malé dědině se šířila zpráva, že Josef Hancko se zachránil.
Josef Hancko se vrátil domů až v roce 1915. To už byla první světová válka, takže Josef tam musel jít. "Josef nechtěl jít bojovat a zavřeli ho, protože si mysleli, že přišel z Ameriky jako špion. Ale byl nevinný. Poté dělal tlumočníka velitelovi rakousko-uherských vojáků." řekl Cyril. Josef měl dobrou zásobu: uměl anglicky, německy, maďarsky a srbochorvatsky. "Mrzí mě, že jsem se o to nezajímal více. Ale měl jsem jiné zájmy. Řekl jsem mu, že jsme mohli se odstěhovat do Ameriky. Ale on kvůli manželce nejel."
"Babička o Josefovi moc ráda nemluvila. Ale těšila se z něj. Josef se vlastně jako kdyby po druhé narodil. Říkávalo se, že teď bude hodně dlouho žít. A Josef Hancko zemřel až v 88 letech kvůli chřipce." dodal Cyril.Češi na palubě Titaniku

25. června 2012 v 19:24 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Slavní cestující na Titaniku
Důstojník Pitman při sezení v záchranném člunu se podíval na potápějící se Titanic, a jak loď klesla pod hladinu, tak se podíval na kapesní hodinky: 15. dubna 1912, 2:20 ráno. Titanic byl překonám oceánem. Cestující, kteří zůstali na palubě, byly v mrazivé vodě. Prý se zachraňovali i češi. Jací? Čtěte.

Čeští muži na palubě Titaniku: Stevard Rudolf Linhart, černý pasažér jménem Viktor Halva, člen lodní kapely Karel Stanke, strojník Jan Kabát, číšník Josef Kielbasa a cestující druhé třídy Michel Navrátil a 2 synové. Byly opravdu na palubě Titaniku?
Josef Kielbasa stále říkal až do své smrti, že byl na palubě Titaniku jako čišník. Při nárazu do ledovce držel tác piva a nepolil se. Přítel telegrafista Phillip Albert mu pošeptal, že dostal rozkaz SOS a Kielbasa sprintoval nahoru mezi čluny. Pomáhl ženám a dětem nastupovat do záchranných člunů. Tak to řekl Kielbasa. Ale prý cestující nepoznali náraz, s lodí to jen trochu třáslo. Ba co více, radista se nejmenoval Phillip Albert, ale John George Phillips, a navíc, Kielbasa prý neuměl Anglicky. A panika? Ta začla když Titaniku zbývaly poslední minuty života.
Máme tu dalšího českého zástupce na palubě Titaniku. Ale také se to nedá dosvědčit. Viktor Halva chtěl do Ameriky. Lístek do ní měl, ale TItanic ho lákal. Jenže už bylo vyprodáno, přesto se Halva nevzdal. Při nákládání zásob začla panika a Halva toho využil. Poté přemluvil pasažéra v kajutě 903 , aby ho ukryl. Kajutu opustil 14. dubna. Titanic se v té době potápěl. Na člun se Halva nedostal, skočil z paluby, uviděl člun a lidé ho na něj vytáhli.
Alespoň jeden příběh je stoprocentně pravdivý. Na palubě zachraňující Carpathie byl člen posádky jistý Alois Jelitík, rodák z Mohelnice. Pomáhal zachráněným cestujícím Titaniku. Nevlastní dcera nechala v 70. letech v Mohelnickém muzeu kresbu lodě. Na kresbě ale byl Olympic, sesterská loď Titaniku.

RMS Olympic

24. června 2012 v 11:40 | Patrik Martiník |  Videa
Video o RMS Olympic od svetlodi20.blog.cz.


Další slavní cestující na Titaniku

22. června 2012 v 13:32 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz)

Máme tu i další cestující, kteří se před plavbou proslavili.
Sir Cosmo
Sir Cosmo se nalodil na Titanic s manželkou Lady Duff-Gordonovou v Cherbourgu. Lady Duff-Gordonová byla módní návrhářka, měla módní závod Madame Lucile v Londýně, Paříži a New Yorku. Palubní lístky si objednali s jménem Morgan a Morganová a měli každý svoje kajuty.
George Widener
Rodina Widenerových se proslavila výrobou tramvají.
Charles M. Hays
Charles M. Hays byl ředitelem kanadské Grand Trunk Pacific Railroad Companies a byl druhým nejmocnějším mužem na železnici. Postavil například most na Niagárech.

Na Titaniku se plavili:
major Archibald Butt
Francois D. Millet(malíř)
Archibald Gracie- Byl historikem, a autorem knihy o americkoobčanské válce, na Titaniku se vracel do USA s novými poznatky v Anglii.

Margaret Brownová, "Molly"

16. června 2012 v 20:22 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku
Margaret Brownová se narodila 18.července 1867, říkalo se ji "Molly", byla dcera Johna Tobina a Johanny Collins. Chodila do školy v Hannibalu a v roce 1901 byla v institutu Carnegie, tam studovala literaturu a jazyk. Po Titaniku se učila v Paříži.
V roce 1886 se seznámila s Jamsem Josephem Brownem a 1. září 1886 se oddali. Svůj život prožívala v Stumptowenu a s manželství měla 2 děti, Lawrence Palmer(1887) a Caterine Ellen(1889).
Před plavbou na Titaniku byla v Egyptě, kde se setkala s Astorovými. Chtěla s nimi cestovat do Ameriky a tak si vybrala RMS Titanic společnosti White Star Line.
26. října 1932 Margaret Brownová "Molly" zemřela. Říkávalo se jí, nepotopitelná Molly Brownová.

Slavní cestujcí Titaniku- Isidor a Ida Strausovi

15. června 2012 v 20:06 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku

Isidor Straus

Isidor Straus se narodil 6.února 1845 v německém Ottenbergu. Přihlásil se do armády konfederativních států, ale nevzali ho. V roce 1854 se rodina Strausových přesunula do USA.
Chtěli se dostat z Německa domů do USA. A vybrali si Titanic. Ten se ale potopil. Isidor prý nechtěl nastoupit do záchranného člunu, i když dostal možnost. Místo něho poslal služku Ellen Bird. Ida Strausová nechtěla jít bez svého manžela a tak zůstala na palubě, a oba si lehli na lehátko. Od té doby je nikdo neviděl. Isidorovo tělo bylo nalezeno lodí Mackay-Bennett, která tělo převezla do Halifaxu. Byl pohřben v Bronxu.

Ida Strausová

Ida Blun Strausová se nerodila 6.2. 1849(tedy ve stejný den jako Isidor, akorát o 4 roky později) a vyrůstala ve Wormsu v Německu. Isidor a Ida Strausovi se objevili také na lodi America.
Ida měla nastoupit do člunu číslo 8, ale bez manžela se nehla. "Bez tebe nejdu" řekla Straussová. Tělo Strausové se nikdy nenašlo.

Slavní cestující Titaniku- Benjamin Guggenheim

9. června 2012 v 23:59 | Patrik Martiník |  Slavní cestující na Titaniku
Benjamin Guggenheim byl americký obchodník, narodil se 26. řijna 1865 a zemřel na palubě Titaniku 15. dubna 1912.
Na palubu Titaniku vstupoval společně se svou manželkou Leontine Aubart s komorními.
Při nárazu na ledovec Guggenheim spal. Ale komorníci ucítěli vibrace a šli se podívat, co se děje. Guggenheim se také zbudil a také šel zhlédnout situaci.
Manželka Aubartová vstoupila do člunu číslo 9, a Guggenheim ji řekl: "Brzy se uvidíme." Nakonec si uvědomil, že již nestihne další záchranné čluny, které byly fuč a tak šel do kajuty. Guggenheim se proslavil větou na Velkém schodišti: "Pokud mám umřít, tak jako gentleman." Benjamin byl naposled spatřen na lehátku, které si přinesl k Velkému schodišti při brandy a doutnících. Benjamin Guggenheim zemřel, společně s ním i komorník. Po katastrofě nikdy nebyl nalezen.

"Titanic Walktrough Project"- Čítárna a písárna první třídy

9. června 2012 v 13:39 | Patrik Martiník |  Obrázky z "Titanic Walktrough Project"
Dnes zavítáme do Čítárny a písárny první třidy na Titaniku. Zde se, již podle názvu, četly knížky a psali se dopisy, které se většinou posílali pomocí telegramu.

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ