Last video "Titanic-WSL"

Noc z 14. na 15.Dubna 1912- Ledovec a potápění lodi(Část 1.)

14. dubna 2012 v 22:19 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Důležité momenty Titaniku
Neděle 14.Dubna 1912, 23:00. Na hnízdě je Robinson Lee a Frederick Fleet. Oba nevidí zhola nic.
V mlze nešlo lehce poznat ledovec. Oba hlídkaři se soustředí na stoprocent.
Titanic plul 21 až 21,5 uzlů, což je docela dost.
23:39. Mlha houstne, Frederick Fleet si všímá objektu, který je před lodí. Objekt se neustále zvětšoval. Najednou Fleet poznal, že je to ledovec. "Před námi led!" vzkřikl a zvonil na zvonec. Vzal si telefon a do něho řekl "Ledovec přímo před námi!" Moody odpoveděl "Děkuji."
Murdoch šel k telegrafu a řekl strojovně, ať loď zastaví a kormidelníkovi nařídil "Docela vpravo!". Kormidelník točil o stošest. Moody řekl: "Kormidlo docela vpravo!".
Frederick Fleet se díval na ledovec a divil se, proč se Titanik neotáčí. Ledovec se blížil, ale vypadalo to, že Titanic se ledovci tak tak vyhne. Loď se ale otřásla a vydávala divné zvuky. Na hnízdě prý šlo slyšet jen skřípění, ale nepocítili otřes.
Bohužel, Titanic se nevyhnul ledovci a narazil do něj. Ledovec roztrhal 3 nákladové komory a voda se valila přes kotelny.
Smith přišel na můstek. Ptal se Murdocha: "Pane Murdochu, co to bylo?". "Ledovec, pane." odpověděl. "Rozkázal jsem docela vpravo a zpětný chod strojů, byl ale blízko. Více jsem nemohl udělat."
"Uzavřete vodotěsné dveře." rozkázal kapitán. "Už se tak stalo." rychle odpověděl Murdoch.
Titanic se naklonil o 5 stupňů doprava. "Ach bože." křičel kormidelník. Kapitán vyslal dolů Hutchinsona aby řekl novinku Boxhallovi. Ten se to dozvěděl a spěchal na palubu, přitom se srazil s Iagem Smithem. Ten mu řekl, že skladiště pošty se plní. Šel na palubu G a tam slyšel jak voda se vlévá do lodi. Situace byla vážná.
Kapitán Smith chtěl vědět více o lodi. Všechna hlášení, které dostal, byla špatná. Wilde se zeptal kapitána, jestli je poškození vážné. Kapitán řekl ano. Vzbudil se i Generální ředitel White Star Line Bruce Ismay. Byl na lůžku a tam si uvědomoval, co se mohlo stát. Přišel na můstek jen v bačkorách a v pyžamu. Zeptal se stewarda, co se stalo. "Nevím, pane." řekl. Ismay si oblékl kabát a šel směrem k můstku. Kapitán mu řekl, že narazili do ledovce a že poškození je velké.
Kapitán Smith si přivolal konstruktéra Thomase Andrewse. On mohl vědět, jak je na tom Titanic špatně.
Kapitán se šel podívat do podpalubí. Radši šli chodbami pro posádku, aby nevyvolali paniku. Došli k poště a k sálu pro míčové hry, to už bylo zaplaveno. Thomas Andrews si vzal mapku lodi a řekl, že voda se bude valit od jedné komory dál a dál a dál. Bylo jasno: Titanik se potopí. Řekl i přibližný čas: Hodina, hodina a půl. Vraceli se na můstek halou na palubě A, tam už byli pasažéři. Andrews ale nic neřekl.
Thomas Andrews a Edward Smith už věděli, co Titanic v následující době čeká. Pro některé už bylo pozdě.
Námořnici na člunové palubě začali připravovat záchranné čluny. Pitman potkal Moodyho, který mu řekl, že Titanic narazil do ledovce ale on ho neviděl. Na mezinádstavbové palubě už byly kousky ledu. Pitman viděl topiče a zeptal se jich, co se děje. Prý jejich prostory zaplavila voda.
Pátý důstojník Lowe se dostal na palubu, náraz ho nezbudil.
Paluba C byla zahalena kusy ledu. Cestující první třídy si zahráli fotbal.
Kotelny byly plné vody a ohně, který se uhasil. Vůbec tam nešlo vidět a jak Frederick Barrett šel směrem ke kotlům, dál se neodvážil.
Kotle mohly díky nabírající teplotě i vybuchnout. Titanic by tím šel dříve ke dnu. Barrett dostal další úkol: vyhnat kotelníky z kotlů. "Když jsme hasili ohně, jako kdybychom byli v pekle." řekl George Kemish, jeden z topičů.
Bohužel do kotle se opět valila další vlna. Všichni šli k nouzovému žebříku a unikli skoro všichni krom Johna Shepherda. Titanic měl pravděpodobně svou první oběť.
Zazněly poplachové zvonce a strojníci byli vyhnáni do práce. Někteří šli hasit kotle, další šli natáhnout do komor hadice. Tuny vody se opět vrátily do moře. I tak byl život Titaniku na pár minut ušetřen.
Přesně o půlnoci se vyměnily hlídky na hnízdě, na službu šli Hogg s Evansem.
I u telegrafu se měnili lidé. Bride vystřídal Phillipse. Jak Thomas Andrews řekl kapitánovi, že se Titanic potopí, tak vzkázal aby byly spuštěny záchranné čluny. Titanic měl poslední hodinu a půl. Smith zašel do kabiny telegrafistů, aby řekl, že se Titanic potápí.
Bocman si sehnal píšťalku a tím přivolával námořníky ke člunům. Na člunové palubě se kvůli komínům nedalo vydržet, byl totiž velký hřmot. "Bylo to, jako by blízko vás přejížděly tisíce lokomotiv." řekl Lightoller. Důstojníci se domlouvali rukama.
Titanic měl 20 záchranných člunů, což bylo málo, vlezlo se na ně jen 1178 osob a na palubě Titaniku bylo 2207 cestujících.
Kapitán Smith lítal od paluby k telegrafické stanici a zpět. Řekl, ať vyšlou na místo pomoc, protože se Titanic potápí. Kolem oceánu se "rozletěly" Morseový znaky "CQD". Phillips tak učinil 6x a až pak ho slyšel mys Race.
Kapitán řekl, ať si všichni obléknou něco teplého, protože je zima. A aby si cestující bez pardonu oblékli záchranné vesty.
John Hardy obešel všechny kajuty druhé třidy a říkal, ať si oblečou záchranné vesty.
Na palubě A potkal Thomas Andrews Annie Robinsonovou. Ta se ptala, co má dělat. Andrews ji odpověděl, ať si všichni oblečou záchranné vesty a šli na člunovou palubu. Za 15 minut ji potkal znova a řekl ji ať odemkne všechny kajuty a vezme vesty a deky. Andrews neviděl na těle Annie vestu a ptal se, jestli má. "Zatím ne. Nechci se v ní ukazovat." řekla Annie, ale Andrews ji řekl ať si okamžitě vestu obleče. Robinsonová poté řekla, že to bylo naposledy, co ho viděla.
V třetí třídě nešly odemknou dveře od kabin a tak je cestující vykopli. Steward všechno viděl a řekl, že až budou v New Yorku tak půjdou do vězení, ničili majetek lodní společnosti. Možná si v této chvíli steward neuvědomil, jaká vážná situace je a je jedno, jestli loď zničí lidé nebo oceán samotný.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lady-nik lady-nik | E-mail | Web | 14. dubna 2012 v 22:26 | Reagovat

silný článek.. za půl hodiny je to přesně sto let!!! :/
mimochodem, nechceš si nechat ohodnotit blog? uděláš si reklamu:) jestli máš zájem, zaregistruj se na mém blogu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ