Last video "Titanic-WSL"

Neděle 14.Dubna 1912- 5.Den plavby

14. dubna 2012 v 12:44 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Důležité momenty Titaniku
14.Dubna měl patřit k obyčejným, byť krásným dnům na palubě Titaniku. Kapitán s důstojníky, strojníky a stewardy šli obhlédnout loď. Jednalo se prohlídku. Prošli celou loď, všechny paluby a ostatní místnosti. Poté se věřící odebrali do jídelny první třídy na nedělní bohoslužbu. Lidé zpívali náboženské písně.
Jídelna neměla klid, hned po bohoslužbě se chystaly stoly pro oběd. Kapitán lodi E. Smith si rád při občerstvování pohovořil s ostatními cestujícími. Smith byl hodně oblíbeným kapitánem.
V neděli bylo krásné počasí. Moře bylo klidné, byl vítr, viditelnost byla také dobrá. Titanic se plavil čím dál rychleji: 11.Dubna plul 386 mil, 13.dubna již 519 mil a do dopoledne 14.dubna 546 mil. Smith řekl, že jestli takhle bude Titanic pokračovat, bude v New Yorku v rekordním čase. Rychlost byla čím dál vyšší.
Odpoledne bylo skoro stejné jako v minulých dnech. I když 14.dubna bylo chladněji, večer byla velká zima. A navíc, bylo jasno, nebyl vítr, ale i tak cestující na člunové palubě zůstali. Skoro všichni byli v útrobách lodi, na promenádách, v salónech, atd..
Ve druhé a třetí třídě panovala pohoda. Všichni tančili při hudbě a zpěvu, až kolem 23. hodiny se sály, salóny a kuřárny vyprázdňovali.
V 21 hodin přišla na Titanic zpráva, že jsou nalezeny ledovce v oblasti 42 stupňů s.š a 49-51 z.d.
Jak byli rozděleni služby na můstku?
Důstojníci:
Mudroch(10:00-14:00)
Wilde(14:00-18:00)
Lightoller(18:00-22:00)
Murdoch
Mladší důstojnící:
Pitman, Lowe(12:00-16:00)
Boxhall, Moody(16:00-18:00) "psí stráž"
Pitman, Lowe(18:00-20:00) "psí stráž"
Boxhall, Moody(20:00-24:00)
Pitman, Lowe
V 12:30 Lightoller vyměnil Murdocha, aby se mohl Murdoch občerstvit. Kapitán Smith podal Ligtollerovi marconigram, ve 13:00 se Murdoch vrátil a Lightoller předal zprávu.
V 12:42 dostal Titanic zprávu od Balticu, která patří White Star Line. "Kapitánu Smithovi, Titanic. Máme mírný vítr, je jasno. Parník Athenai minul ledovec v 41 stupňů, 51 minut s.š. a 49 stupňů z.d."
Kapitán si nechal toto prohlášení a na obědě potkal Bruce Ismaye, takže mu zprávu předal. Ismay se podíval na papírek, a dal si ho do kapsy, až odpoledne ho vytáhl, ukázal manželce a opět si to ponechal v kapse.
Zpráva měla být v mapovně, ale do 19:15 byl u Ismaye. Kapitán se zeptal. "Máte ten telegram který jsem vám dal? Chci ho do mapovny." Nakonec se tam ukázal, ale pozdě.
Ve 14:00 převzal vedení na můstku po Murdochovi Wilde. Boxhall řekl Wildemu jiný kurz. Kormidelník otočil kormidlem doleva a až bude loď rovná, má srovnat i kormidlo.
Šestá hodina byla v opomenutí střídání stráží. Lightoller se vrátil na můstek. Byl i nový kormidelník: Robert Hitchens.
Sestava se měnila i v hnízdě, Jewell vystřídal Hogga. Lowe zahlédl papírek, na kterým bylo napsáno "led" a místo, kde je. Důstojník si vypočítal, kde ledovec přibližně bude.
V 19:30 dostal Titanic zprávu od Californianu, a infomoval o dalších ledovcích. Bride odeslal zprávu na můstek, Titanic se střemhlav plul ke své zkáze.
V 20:00 přišli na službu důstojníci Pitman a Lowe. I kormidelník byl vystřídán. Lightoller byl na můstku, služba mu končila v deset večer. Moody by poveřen na vypočítání pozice, ale jakmile se dozvěděl, že loď dopluje k místu až po jeho službě, nezajímal se. Ve 21:00 byl stupeň pod nulou.
Smith s Lightollerem se dali do rozhovoru. "Je chladno." řekl kapitán. "Ano, pane" dodal Lightoller. "Je jeden stupeň pod nulou." "Není vítr" pokračoval v rozhovoru kapitán. "Je bezvětří, těžko poznáme ledovce."
Kapitán poté odešel do salónu a jak se vracel, tak neviděl, jak je jasno. "Je jasno" pravil. "Ano" souhlasil Lightoller. "Světla se budou odrážet od ledovců." "Ano." dodal Ligtoller. Kapitán byl již unaven a tak řekl, že jestli se něco bude dít, tak ať ho zbudí.
Lightoller dal příkaz Moodymu, ať zavolá hlídkám, že mají hledat ledovce.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ