Last video "Titanic-WSL"

Mohl být Titanic zachráněn? 10 způsobů jak ano..

27. dubna 2012 v 16:07 | Patrik Martiník |  Novinky ze světa Titaniku
Již 100 let se ptáme, proč se potopil nepotopitelný královský poštovní parník Titanic. Tu jsou možné důvody
1. Titanic mohl být lépe postaven
Tato nehoda se vyšetřovala a vyšetřuje dodnes. Podle některých studií byl Titanic prakticky nedokonale postaven. Jde o nýty, ty držely trup méně, než u jiných lodí. Výborným příkladem je sestra Olympic, když narazil do lodě Hawke, nýty při plavbě padaly. Když nýty nevydrží při srážce s lodí, nevydrží ani při kontaktu s ledovcem...
2. Na Titaniku bylo málo člunů
Ano, to by na potopení nemělo vliv, ale na záchranu cestujících ano. Předpisy dané v roce 1912 určovaly, že každá loď by měla mít 16 záchranných člunů. Andrews měl tedy přesně 16 člunů, ale dobře věděl, že pro více než 2000 cestujících by to nestačilo. Možná mohl dát na loď Christholmovými čluny, které by měly kapacitu 2730 osob, ale peníze stály v cestě...
3. Titanic měl poslechnout všechny varování
Trasa mezi Southamptonem a New Yorkem byla plná ledovců. 11. Dubna 1912 se srazila s ledovcem loď Niagara. A kde? Pouze 15 km od místa, kde ztroskotal Titanic.
4. Titanic měl při objevení ledovce zrychlit
Pravděpodobně kdyby Titanic zrychlil, ne zpomalil, tak loď by se mohla dříve otočit. Podle odhadů by TItanic mohl ledovec minout.
5. Titanic měl do ledovce narazit přídí
Ředitel Harland and Wolff Edward Widling řekl, že kdyby Titanic narazil čelně, srážku by přežil. Možná prý pár lidí by při nárazu zemřelo, zaplaveny by byly jen první přední komory.
6. Titanic měl nechat zaplavit zadní komory
Kdyby Kapitán Smith nechal zaplavit zadní komory, loď by se nenakláněla a nenabírala tak rychle vodu. Titanic by přežil možná i o 4 hodiny déle.
7. Titanic by mohl mít lepší kormidlo
I když kormidlo pro Titanic vážilo 101 tun, a i když bylo krásné, tak nefungoval stoprocentně. Lodě od milionářů ale chtěly mít krásné kormidla, aby to vypadal pěkně(stejně jako čtvrtý komín). Tvar byl zajímavý a loď reagovala pomaleji. Titanic málem nenarazil do ledovce. Kdyby měli jiné kormidlo, Titanic by doplul do New Yorku...
8. Titanic měl mít lepšího kapitána
Kapitán jak přišel na můstek, řekl "Poloviční vpřed!". Kdyby loď stála, voda by se tak nenaplňovala. A navíc Smith neznal poškození. Kdyby počkal na dojmy důstojníků, mohl být královský poštovní parník o pár hodin déle na hladině.
9. Titanic se měl chystat na konec
A opět za to "může" Kapitán Smith. 10 minut po nárazu bylo jasné, že loď se potopí. Kapitán se duševně zhroutil a vydával nepřesné rozkazy. Třeba "Vykloňte čluny!". Smith měl čluny spouštět dříve. Všechno by se zrychlilo a bylo by více zachráněných lidí.
10. Radisté neměli být hrabiví
Radisté TItaniku dělali vše co mohli, aby Titanic zachránili. Takže vinu na ně nikdo neválí. Když Californian chtěl Titaniku zaslat zprávy o ledovcích, tak radisté jej odmítali. Radista Californianu šel poté spát, jen 10 minut potom, co Titanik se hlásil o pomoc..
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Benny Benny | 28. dubna 2012 v 21:22 | Reagovat

Co se těch zadních komor týče, tak v dokumentu Titanic: odhalená tajemství právě na tohle dělali pokus. Sice nepočítali s nákladem, kotli apod., ale zjistili, že by se Titanic potopil o půl hodiny dřív. A co se týče radistů, tak u těch bych tak ostrý nebyl. Nejspíš byl Phillips přepracován, proto Evanse seřval. A svůj díl viny na tom má i Evans, protože nepoužil zkratku MSG (Master´s Service Gram-kapitánské služební depeše).

2 Benny Benny | 28. dubna 2012 v 21:23 | Reagovat

A u té 8 by bylo lepší než o stání mluvit o zpětném chodu.

3 Benny Benny | 28. dubna 2012 v 21:28 | Reagovat

Jo, a Evans nešel spát 10 minut po volání o pomoc, ale tak 4 minuty před nárazem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ