Last video "Titanic-WSL"

Hledání obětí zkázy Titaniku+ pohřbení

30. dubna 2012 v 23:29 | Patrik Martiník(inspirace titanicworld.cz) |  Důležité momenty Titaniku
15.Dubna 1912 majtelé White Star Line rozhodli, že vyloví těla obětí. Společnost si koupila k tomu A.G Jones & Co, ta najmula loď Mackay- Bennett.
Středa 17.Dubna 1912. Na Halifaxkém nádraží stojí loď jménem Mackay- Bennett na svojí nejhorší plavbu. Budou vyzvedávat mrtvoly. Na lodi bylo více než tuny ledu, sto rakví a balzamovací prostředky. Na lodi byli dobrovolníci, kteří za tuhle práci dostanou zaplaceno.
Mackay- Bennett dorazila na místo potopení 20.Dubna v osmé hodině večerní a druhý den ráno začali vytahovat. Byly vlny, lodi se přesto podařilo vytáhnout 51 těl. To se označilo číslem. K tomu bylo napsáno kolik tělo váží, měří, věk, znaménka, tetování atd. Také byly zapsány cennosti, které osoby měly.
Těla se pomalu rozkládala a tomu se nikdo nedivil, těla byla uprostřed Atlantiku týden. Některé oběti byli zraněny. Ve 20:45 se na palubě lodi konal smuteční obřad. Do moře vrátili celkem 24 těl.
Čtvrté tělo, které posádka nalezla, bylo v podobě malého dvouletého chlapce. Zápis byl stručný: "Žádné identifikační znaky. Žádné svršky a majetek."
23.Dubna 1912 bylo na palubě 80 těl a poté loď zasáhly bouře. I tak ale od 4:30 začaly práce a bylo vyloveno 87 těl.
White Star Line poslala na místo další loď, Minia(majitel American Telegraph Ltd.). Odplula z Halifaxu 22.Dubna o půlnoci a na místo ztroskotání dorazila v pátek 26.Dubna v 6:15. Na Mackay- Bennett bylo nacpáno dalších 14 těl a více se do lodi nevešlo. Na palubě Mackay- Bennettu bylo 306 těl a 116 pohřbila posádka do moře.
Minia převzala štafetu od Mackay- Bennettu. Bylo špatné počasí a loď vytáhla pouze 17 těl. Kapitán Minie W.G.S. DeCartenert řekl White Star Line, že zbývající těla byly proudem vyplaveny do Golfského proudu. 6.Května 1912 se vrátila Minia do Halifaxu. Z přístavu Sorel byla vyslána na místo loď Montmagny.
Ta ale nebyla úspěšná. Protože byla mlha. Loď vytáhla jen 4 oběti. V pátek 10.Května 1912 nalezla loď Harolda Reynolda, kormidelníka Titaniku. Odpoledne našli tělo C. Smithe, který se staral o kabiny.
V pondělí 13.Května 1912 v Louisbargu vyložila Montamagny 3 rakve, ty byly převezeny do Halifaxu.
White Star Line stále neměla dost a vyslala na místo další loď- Algerine, ta našla jednu oběť- stewarda salonu Jamese McGradyho. To byl poslední člověk, který byl vyloven.
Dohromady se našlo 328 těl, 119 lodě vrátila zpět do moře. 209 obětí se dostalo do hrobu a u 128 těl byla zjištěna totožnost.
30.Dubna 1912 připlula loď Mackay-Bennett do Halifaxu a začalo vykládání těl. Zdi bránily tomu, aby se lidé dívaly na tento proces. Jeden novinář se dostal docela blízko a vyfotil si pár dobrých fotek, foťák mu byl zabaven.
První šli na řadu oběti, které byli na přední části paluby. To znamená posádka, poté druhá a třetí třída, těla byly uloženy ve vacích. Poté šli na řadu pasažéři první třídy, tam byla totožnost známa.
Mayflower Curling Rink(tedy hřiště pro lední metanou, dnes curling) se stala márnicí. Bylo tam 67 těl. Někteří byli identifikováni a to pomocí lidí, kteří museli odhalit totožnost. Mrtví byli na kluzišti 2 týdny.
V prvním patře budovy u hřiště se přeměnilo v sídlo koronela a tam byly vydávány úmrtní listy. Tam bylo jméno, pohlaví, věk, narození, adresa atd., příčina byla jasná: "Utonutí při nehodě, SS Titanic, na moři".
Číslo 124 měl J.J Astor- nejbohatší muž na moři. Měl na sobě modrý oblek, kapesník se znaky A.V, hnědé boty s podrážkami, a hnědou košilí se znaky J.J.A. Cennosti od J.J. Astora: Zlaté hodinky, diamantový prsten, knofilíčky s diamanty, 225 Liber v bankovkách, 2 440 $ v amerických bankovkách, 5 L ve zlatých a 7 stříbrných mincí, zlatá tužka, zápisník.
Pohřby byly v pátek 3.Května 1912. Do Fairwiew Cementery bylo vloženo 50 rakví, na katolickém a židovském hřbitově 14 rakví. 4.Dubna byl pohřeb malého chlapečka, který neměl totožnost. Bez identifikace byl vložen do hrobu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ