Last video "Titanic-WSL"

18.Dubna 1912- Připlutí Carpathie do New Yorku

16. dubna 2012 v 18:13 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Důležité momenty Titaniku
Na Newyorském lodním nádraží čekaly tisícovky lidí, už je dokonce musela chránit i policie. Ta uzavřela ulice poblíž nádraží. New York čekal na Carpathii s pasažéry Titaniku. Záchranné instituce a dokonce i normální lidé pomáhali. Hotely v New Yorku měly k dispozici 700 lůžek, zbytek se ubytoval u Armády spásy atd.. Nemocnice byli připraveny k přijetí pacientů, kteří se během katastrofy zranili. Zachránění šli třeba i do obchodního centra se schovat. Lidé dokonce dávaly peníze cestujícím třetí třídy. Hvězdy uskutečnily organizační sbírky, jeden sobotní fotbalový zápas měl jít do divadla na představení Titaniku. Pelysylvánské železnice brala trosečníky do Filadelfie zadarmo.
Od 18:00 stále byly davy lidí u nádraží. U Newyorského zálivu byly připravení novináři.
Zhoršilo se počasí, byl vítr a mlha, ale i přesto Carpathia úspěšně doplula do New Yorku. Všechny sirény, klaksony atd. začaly houkat. Carpathia zastavila. Všichni novináři chtěli na palubu a udělat rozhovory. Tohle kapitán Rostron nedovolil. "Museli jsme brát ohled na zachráněné. Dělat s nimi rozhovory by je rozrušilo." řekl.
Lodivod chtěl pustit novináře na palubu, ale Rostron mu to zakázal. Lodivoď dotíral, a kapitán už pomaličku měl nervy. Nakonec to lodivoď vzdal.
Lodivoď vyšel z paluby a reportéři se za ním hnali. Jednoho reportérovi dokonce důstojník Rees uhodil. Novinář stále byl na můstku a slíbil, že na palubu nepůjde. A on nešel.
Carpathia šla do pohybu, míjela Sochu svobody, a na nábřeží stály tisíce reportérů a jak viděli, že je to Carpathia a že tam jsou cestující, tak si vzali foťák a fotili. Zastavila u přístaviště společnosti Cunard a i tam byli novináři. Ti chtěli zlákat cestující na peníze, když skočí, tak je vyloví. Začalo pršet. Carpathia dávala z lodi záchranné čluny Titaniku.
V 9:35 se ocelová lana napnula k molu a vycházeli první trosečníci. Carpathii opouštěli prvně lidi z první třídy, poté z druhé a nakonec třetí.
U druhé třídy se setkalo opravdu hodně známých, kteří čekali na své kamarády. Mezi pasažéry 2.třídy odešla i paní Beckerová ze třemi malými dětmi. Bydlela v Ohiu, ale ten den zůstala v New Yorku.
Třetí třída odcházela poslední. Všichni na které čekali známé, mohli odejít hned, ti, co neměli příbuzné nebo kamarády, museli počkat na nádraží.
Ke kordonu šel senátor William Alden Smith a vstoupil na palubu Carpathie. Hledal Bruce Ismaye. Našel ho a zaklepal i přesto, že na dveřích bylo napsáno "Neklepat." Smith se bavil s Ismayem a jak vystoupil s Carpathie, čekali na něj novináři. "Rozhovor byl otevřený a zdvořilý." řekl. "Zítra půjde společně s důstojníky Titaniku do hotelu a pak půjdou na výslech."
Dvěma mužům se nenápadně povedlo se dostat na palubu Carpathie. Prnví byl Marconi, který vynalezl vysílačku, kterou Titanik volal o pomoc. Druhý byl reportér slavného New York Times Jim Speers a to jen díky Marconimu, který řekl, že to je jeho kamarád. V telegrafické místnosti byl Harold Bride, který měl obvázané nohy a měl vzkazy. Marconi mu řekl: "Teď to nemá snad smysl." Bride řekl zpět Marconimu: "Pane, Phillips zemřel. Zahynul."
Policie hlídala davy diváků na nábřeží. Cestující přicházeli z Carpathie a někteří se potkali se svými známými. Po několika minutách zbyli na molu ti, kteří se svých blízkých nedočkali. Nad ránem bylo lodní nádraží v New Yorku prázdné.
Kapitán Rostron a příšlušníci Carpathie zachránili 700 lidem k záchraně. Dávali trosečníkům najíst, napít, dávali jim čisté oblečení a kajuty. Takže Carpathia si vzala z lodi od Cunardu deky, uhlí, potraviny atd., aby se mohly vypravit na další cestu....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Anna Anna | 18. ledna 2016 v 16:36 | Reagovat

Doporučuju si to po sobě přečíst :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ