Last video "Titanic-WSL"

15.Dubna 1912- Carpathia na místě činu

15. dubna 2012 v 17:40 | Patrik Martiník(inspirace Titanicworld.cz) |  Důležité momenty Titaniku
Ve 2:35 řekl lékař Carpathie dr. McGhee že paluby pro trosečníky jsou připraveny. Kapitán Rostron viděl signální raketu a řekl: "Tam je světlo! Ještě musí být na hladině!" V 1:35 dostal radista Carpathie zprávu, že Titanic je na tom špatně. Poté už nic nedostali. Rostron si myslel, že raketa je od nějakého záchranného člunu.
Minutu po raketě viděl kapitán ledovec, a tak dal změnu kurzu a poloviční rychlost. Naštěstí se ledovci vyhnula. Takže kapitán dal rozkaz "Plnou parou vpřed!" ale zase tam byla ledová hora, Carpathia se opět ubránila. Kolem ledovců plula půl hodiny.
Carpathia pomaloučku dorazila na místo, které ji Titanic dal. Rostron řekl, ať zapálí světlice, a poté, asi 400 metrů od Carpathie, opět vzlétla raketa. Ve 3:25 byla Carpathia na místě. Titanic byl dávno pod hladinou. Pomalu se rozednělo.
Ve 4:00 signalizoval zvon že se mění stráže. Hankinson vytřídal Deana a samozřejmě šel na řadu i nový kormidelník. Poté opět zahrozil ledovec, Carpathia se opět vyhnula. Zanedlouho viděla Carpathia první člun Titaniku. Byl to Člun č. 2 s velení Boxhalla. "Máme jen jednoho námořníka, spolupráce nebude dobrá." řekl Boxhall.
Jako první z trosečníků z Titaniku vstoupila na Carpathii Elizabeth Allenová, pomohl ji Brown. I Boxhall vyšel na můstek a Rostron se ho zeptal, kde je Titanic. "Není. Potopil se ve 2:20".
Ráno se rozednívalo a každou minutou tma odcházela. Všichni viděli osudný ledovec. Bylo jich tam moc. Podle důstojníka jich tam bylo kolem 25. Na hladině byli také pozůstatky z lodi.
Ve 4:10 dorazil člun č.2, člun č.13 musel obeplout ledovec, jinak by se zachránění opět potopili. Ve 4:30 dorazili ke Carpathii. První byly vytahovány ženy a děti, poté muži a naposled členové posádky Titaniku.
Další čluny postupně připlouvali ke Carpathii. V 6:00 připlul člun č. 3. Na něm byl Henry Sleeper Harper a na Carpathii měl kamaráda Ogdena. Henry řekl "Louisi, co stále děláš že vypadáš tak dobře?" Co prožila cestující Elisabeth Schutesová? "Z Carpathie spouštěli lana a tím jsme se vytahovali na loď. Měla jsem ledové ruce a nemohla jsem se udržet na laně. Nakonec jsem šplhla k nějakým dveřím a lékař mě odvedl do teplé místnosti. Tam nám dali horké pití a starali se o nás."
O pár minut později připlul také skládací člun C, na palubě byl Bruce Ismay. Třásl se opřel se o loď. Lodní lékař k němu přistoupil a ptal se, jestli nepůjde do salonu a nedá si pití. "Ne, nic nechci." odpověděl Ismay. Lékař ho popohnal "Ale vemte si něco." Na to mu Ismay řekl: "Když mě necháte tady, budu šťastnější." Lékař nakonec odvedl Ismaye na svojí kajutu a nechal ho tam samotného. Nikoho nechtěl ani vidět.
Kapitán Rostron se ho zeptal: "Nemyslíte, že by bylo vhodné napsat vzkaz do New Yorku?" Ismay souhlasil a na papírek napsal: "S hlubovým litováním vám zděluji, že Titanic se ráno po nehodě s ledovcem potopil. Mnoho lidí ztratilo život."
Ke Carpathii se blížil člun č. 4. "Mysleli jsme si, že ke Carpathii nikdy nedoplujeme." řekla žena. Člun byl asi poškozený, celou dobu se do něho valila voda. Navíc, člun byl ještě naplněn o pasažéry s člunu B, který se převrátil. Někteří muži se na Carpathii odšplhali, některé ženy byly vytahovány.
Rostron viděl Ogdena a zeptal se ho: "Co váš foťák?" Ogden na foťák nemyslel. Ale i tak pro něj zašel a začal fotit. Jsou to jediné fotky z osudného rána.
V 7:00 připlul člun č. 14, který táhl člun D. Oba čluny navigoval Lowe. Cestující Carpathie se dívali, někteří pomáhali. Trosečníci z Titaniku většinou se strachovali o své blízké, ve většině o ně ztratili, jen někdy se stalo, že se našli.
V 8:15 měla Carpathia už všechny pasažéry, krom člunu č. 12. Ten byl v blízkosti Carpathie, a kormidelníkům na ni se nedařilo k lodi připlout. Člunu velel Lightoller a to měli trosečníci na člunu štěstí. Rostron otočil příď Carpathie o 100 metrů a člun se přiblížil. Nakonec se člun dostal ke Carpathii a poslední trosečníci vyšli na palubu v 8:30. Jako poslední šel Charles Lightoller. Viděl ho důstojník Carpathie Dean, který se s Lightollerem znal a tak řekl "Čau, Lighte, co tu děláš?"
Na Carpathii se nacházelo 706 pasažérů s Titaniku. Ostatní zahynuli.
Kdo na Titaniku zemřel? Kapitán, 3 z 7 důstojníků, strojníci, konstruktér Thomas Andrews, hospodáři, lékaři, lodní orchestr, poslíčci... A také z první třídy 57 milionářů. Tohle dokáže jeden ledovec..
Cestující s Carpathie se konečně vzpamatovali a dozvěděli se, že to jsou trosečníci s Titaniku. Takže se začali starat: Oblékali je do suchých oblečení, muži přenechávali cestujícím z Titaniku své kajuty a pokoje. Např. v kabině kapitána Rostrona byly schovány 3 ženy. Cestující Carpathie pomáhali trosečníkům, utěšovali je.
Dorazil Californian. Kapitán Rostron požádal kormidelníka, aby odplul pryč. Všichni pasařéži byli na lodi a čluny také. Carpathia se poté podívala zpět na místo činu a hledali živou osobu. V takovém mrazu ale všichni umrzli.
Takže Carpathia s trosečníky pádila směr New York. I když musela mít povolení od Ismaye. dr. McGhee šel do kajuty Ismaye, ptal se ho, ale on nereagoval. A tak bez dovolení plula Carpathia do New Yorku.

Přeživší: 706 osob
První třída: 60 procent(145 žen a dětí, 54 mužů)
Druhá třída: 42 procent(104 žen a dětí, 15 mužů)
Třetí třída: 24 procent(20 žen a dětí, 194 mužů)
Důsledky jsou opravdu katastrofální...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

FB TITANIC-WSL

E-MAIL: TITANIC-WSL@EMAIL.CZ